Pandemi sonrası sürdürülebilir konut tasarımı için kırsaldan çıkarımlar: Yalova Elmalık köyü örneği
Inferences from the rural for post pandemic sustainable housing design: The case of Yalova, Elmalık village
- Tez No: 753671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, Covid-19 pandemisi sonrası sürdürülebilir konut tasarımı için kırsal konutlardan mekansal çıkarımlar sağlamayı amaçlamıştır. Tez kapsamında öncelikle, konut, pandemi ve mimarlıkta sürdürübilirlik yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Daha sonra, pandemide önemli nüfus hareketlerinin yaşandığı illerden biri olan Yalova'nın Elmalık Köyü araştırma kapsamında ele alınmıştır. Elmalık Köyü, geleneksel kültürün yoğun olarak yaşandığı, farklı dönemlere ait kırsal konutların yer aldığı köklü bir yerleşim alanıdır. Pandemi sürecinde, kentten köye önemli oranda dönüş söz konusu olmuş, birçok aile süreci burada geçirmeyi tercih etmiştir. Köyün pandemi döneminde yaşam alanı olarak seçilmesi ve kırsal konutun kent konutuna tercih edilmesi dikkat çekici bulunmuş ve tez kapsamında araştırmaya değer görülmüştür. Bu bağlamda, çalışmada, Elmalık Köyü'ndeki konutlar mekansal olarak irdelenmiş, vaziyet planları, iç mekan yerleşimleri ve kullanım olanakları değerlendirilmiştir. Köyde farklı dönemlere ait konut yapıları bulunduğundan, incelenen konutlar önemli tarihsel eşiklere göre gruplandırılmıştır. Buna göre, 1920-1950 arası, 1950-1980 arası, 1980-2000 arası, 2000'den günümüze dek geçen sürece ait 12 konut seçilerek incelenmiştir. Araştırma sonucunda, kırsaldaki konutların daha geniş alanlara sahip olduğu, ayrı ve ferah mutfaklarının, geniş giriş alanlarının, iç ve dış mekanda depolama alanlarının bulunduğu dikkat çekmiştir. Bunların yanı sıra, bu konutların kullanıcılarına açık-yarı açık mekansal olanaklar sağladığı, yeşil alanlarının, meyve-sebze yetiştirme alanlarının ve otopark alanlarının bulunduğu görülmüştür. Havalandırma ve gün ışığından yararlanma gibi avantajlar da ön plana çıkmıştır. Sonuç olarak, çalışmada kırsal konutların gerek iç mekanda gerek dış mekanda kullanıcılarına zengin olanaklar tanıdığı görülmüş, son dönemde belirli tipolojilere göre üretilen kent konutlarında, göz önünde bulundurulması gereken temel mekansal unsurların gerekliliğini gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to provide spatial inferences from rural residences for sustainable housing design after the Covid-19 pandemic. Within the scope of the thesis, first of all, sustainability approaches in housing, pandemic and architecture are emphasized. Later, Elmalık Village of Yalova, one of the provinces where significant population movements were experienced during the pandemic, was discussed within the scope of the research. Elmalık Village is a well-established settlement where traditional culture is intensely experienced and rural dwellings from different periods are located. During the pandemic process, there was a significant return from the city to the village, and many families preferred to spend the process here. The choice of the village as a living space during the pandemic period and the preference of rural housing over urban housing were found remarkable and it was deemed worthy of research within the scope of the thesis. In this context, in this study, the houses in Elmalık Village were examined spatially and their site plans, interior organisations and usage possibilities were evaluated. Since there are housing structures belonging to different periods in the village, the houses were grouped according to important historical thresholds. Accordingly, 12 residences belonging to the periods 1920-1950, 1950-1980, 1980-2000, 2000 to the present were selected and examined. As a result of the research, it was noted that rural dwellings have larger areas, separate and spacious kitchens, wide entrance areas, indoor and outdoor storage areas. In addition, it has been observed that these residences provide open and -semi-open spatial opportunities to their users and that there are green areas, fruit-vegetable areas, and parking areas. Advantages such as ventilation and daylight benefit also came to the fore. As a result, it has been seen in the study that rural houses provide rich opportunities to their users both indoors and outdoors, and it has revealed the necessity of basic spatial elements that should be taken into account in urban houses that have been produced according to certain typologies in the recent period.