İşyerlerinde mobbing davranışları
Mobbing behaviors at workplaces
  1. Tez No: 753672
  2. Yazar: NİL ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasının amacı iş yerlerindeki mobbing uygulamalarının araştırılmasıdır. Nicel araştırma yöntemi ve anket tekniği kullanılan bu araştırmada Leymann'ın geliştirdiği“Algı Değerlendirme Ölçeği”nden faydalanılarak Doç. Dr. Şahin DOĞAN tarafından hazırlanmış olan 'Mobbing Davranışları Ölçeği' kullanılmıştır. Anket uygulaması internet üzerinden yapılmış ve farklı meslek guruplarından 315 kişiye ulaşılmıştır. Yapılan faktör analizi sonucunda verilerin 5 faktöre dağıldığı görüşmüştür. Birinci faktör,İş Engelleme Boyutu, ikinci faktör İletişim Engelleme Boyutu, üçüncü faktör İnanç Baskı Boyutu, dördüncü faktör Tehdit Edilme Boyutu ve beşinci faktör Taciz Boyutu olarak adlandırılmıştır. Demografik değişkenler arasında farka bakmak için t-test ve tek yönlü anova varyans analizleri yapılmıştır. Analiz sonucunda guruplar arasında çok az farklılaşma olduğu sonucu çıkmıştır. Ayrıca yapılan frekans analizi sonucunda mobbing'e uğrayanların sayıca çok düşük düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate mobbing practices in workplaces.In this study, in which quantitative research method and survey technique were used, the“Perception Evaluation Scale”developed by Leymann was used by Assoc. Dr. The 'Mobbing Behaviors Scale' prepared by Şahin DOĞAN was used.The survey application was made over the internet and 315 people from different occupational groups were reached. As a result of the factor analysis, it was seen that the data were distributed into 5 factors. The first factor was named as Job Barrier Dimension, the second factor as Communication Barrier Dimension, the third factor as Belief Pressure Dimension, the fourth factor as Threatened Dimension, and the fifth factor as Harassment Dimension. T-test and one-way analyzes of anova variance were performed to look at the difference between demographic variables. As a result of the analysis, it was concluded that there was little differentiation between the groups. In addition, as a result of frequency analysis, it was seen that the number of mobbing victims was very low.