Aile işletmelerinde kurumsallaşmanın işletme performansı üzerine etkisi: Kastamonu ili Tosya ilçesinde bir uygulama
The effect of institutionalization on business performance in family businesses: An application in Tosya district of Kastamonu province
  1. Tez No: 753685
  2. Yazar: MURAT MUZAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PEMBE GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada amaç, aile işletmelerinde kurumsallaşma ile işletme performansı arasında ilişki olup olmadığını, kurumsallaşmanın işletme performansına etki edip etmediğini belirlemeye çalışmaktır. Kastamonu ili Tosya ilçesinde üretim/imalat sektöründe faaliyet gösteren 70 işletmeden anket yöntemi ile elde edilen veri seti ile yapılan regresyon analizleri sonucunda kurumsallaşmanın işletme performansı üzerinde kısmen pozitif yönlü anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Kurumsallaşmanın formalleşme ve kültürel güç boyutlarının işletme performansının işlevsel performans, çıktı performansı, yenilik ve uyum sağlama performansı boyutlarına; kurumsallaşmanın profesyonelleşme boyutunun işletme performansının çıktı performansı, yenilik ve uyum sağlama performansı boyutlarına; kurumsallaşmanın saydamlık boyutunun ise işletme performansının çıktı performansı boyutuna istatistiki açıdan pozitif yönlü anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Kurumsallaşmanın otonomi, sosyal sorumluluk ve tutarlılık boyutlarının işletme performansının işlevsel performans, çıktı performansı, yenilik ve uyum sağlama performansı boyutları üzerinde istatistiki açıdan anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a relationship between institutionalization and business performance in family-owned businesses, and whether institutionalization affects business performance. As a result of the regression analyzes made with the data set obtained by the survey method from 70 enterprises operating in the production/manufacturing sector in Tosya district of Kastamonu province, it was determined that institutionalization had a partially positive and significant effect on business performance. The formalization and power dimensions of institutionalization to the business performance, improvement and adaptation dimensions of business scale; the dimensions of development, development and adaptation arising from the professionalization process of institutionalization; There is no measurement situation in terms of a revised view of institutionalization in terms of transparency and a significant change in outlook. It has been determined that the autonomy, social responsibility and consistency dimensions of institutionalization do not have a statistically significant effect on the functional performance, output performance, innovation and adaptation performance dimensions of business performance.