Artroskopi vakalarında unilateral spinal anestezi ve kombine femoral siyatik sinir bloklarının analjezi ve hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of analgesia and hemodynamic effects of unilateral spinal anesthesia with combined femoral- sciatic nerve blocks for arthroscopic knee surgery
  1. Tez No: 753688
  2. Yazar: ZÜBEYİR CEBECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK Ankara Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş-Amaç: Bu çalışma, iki farklı anestezi tekniği ile periferik sinir bloğu gruplarında kullanılan iki farklı lokal anesteziğin anestezi, analjezi ve hemodinamik etkilerini karşılaştırmak amacıyla planlandı.Gereç-Yöntem: Meniskopati nedeniyle artroskopik diz cerrahisi planlanan ASA I-II, 90 hasta randomize olarak üç gruba ayrıldı. Grup US'deki (n=30) hastalara 25 G Quincke iğne ile L2-3 ya da L4-5 intervertebral aralığından 7.5 mg % 0.5 hiperbarik bupivakain ile unilateral spinal blok yapıldı. Grup KFS-B'deki (n=30) hastalara femoral blok 25 ml % 0.5 bupivakain ile siyatik blok 15 ml % 0.5 bupivakain ile yapıldı. Grup KFS-L'deki (n=30) hastalara femoral blok 25 ml % 0.5 levobupivakain ile, siyatik blok 15 ml % 0.5 levobupivakain ile yapıldı. Kalp atım hızı, Noninvazif kan basınçları ve periferik oksijen saturasyonları blok öncesi, blok sonrası ve operasyon esnasında kaydedildi. Cerrahi blok başlama zamanı, turnike ve cerrahi alan ağrısı, anestezi kalitesi, motor blok dönüş zaman, postoperatif analjezik tüketimi, intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar, cerrah ve hasta memnuniyetleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was performed to compare the anesthesia, analgesia and hemodynamic effects of two different anesthetic techniques with two different local anaesthetic agents for knee artroscopy.Methods: ASA I-II, 90 patients scheduled for arthroscopic meniscectomy were randomized into three groups. Unilateral spinal anesthesia was performed through the L2-3 or L4-5 intervertebral space with 25 gauge Quincke needle and 7.5 mg hyperbaric bupivacaine in group US (n=30). Patients in group KFS-B (n=30), for femoral block recieved with 25 ml 0.5 % bupivacaine, for sciatic block recieved with 15 ml 0.5 % bupivacaine. Patients in group KFS-L (n=30), for femoral block received with 25 ml 0.5 % levobupivacaine, for sciatic block received with 15 ml 0.5 % levobupivacaine. Heart rate, blood pressure and peripheral oxygen saturation was recorded before the block, after the block and during the operation. Surgical block onset time, surgical pain and tourniquet related pain, quality of anaesthesia, motor block regrersion time, intraoperative and postoperative analgesic consumption, surgeon and patient satisfaction were recorded.