5. sınıf biyoçeşitlilik konusunun öğretimine dijital oyunun ve geleneksel oyunun etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact of dijital and traditional game on biodiversity teaching in 5th grades
- Tez No: 753701
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM DÖNEL AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı 5. sınıf Biyoçeşitlilik konusunun öğretiminde kullanılan dijital ve geleneksel oyunların öğrencilerin akademik başarı ve fen bilimlerine yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesidir. Ayrıca yapılan uygulamalar hakkında öğrenciler ile yazılı görüşme yapılmıştır. Araştırmada, öntest-sontest karşılaştırmalı grup yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Çalışma 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Ordu ili İkizce ilçesinde bulunan iki ortaokulda yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini 11 geleneksel oyun ve 10 dijital oyun uygulanan toplam 21 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmanın sonucunda geleneksel ve dijital oyunlarla yapılan uygulamaların öğrenci başarısı üzerindeki etkisine bakıldığında, geleneksel oyunun öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisinin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca her iki uygulamanın da öğrencilerin derse karşı tutumlarında anlamlı bir fark oluşturmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of digital and traditional games used in the teaching of 5th grade Biodiversity on students' academic achievement and attitudes towards science. In addition, written interviews were conducted with the students about the applications. In the research, pretest-posttest comparative group quasi-experimental design was used. The study was carried out in two secondary schools in İkizce district of Ordu province in the 2021-2022 academic year. The sample of the study consisted of a total of 21 students who were applied 11 traditional games and 10 digital games. As a result of the study, when the effects of traditional and digital games on student success were examined, it was observed that the effect of traditional games on students' academic success was higher. In addition, it was observed that both applications did not make a significant difference in the attitudes of the students towards the lesson.