The role of structural systems and building materials in sustainable post-expo use of world expo pavilions
Dünya fuarı pavyonlarının fuar sonrası sürdürülebilir kullanımında strüktürel sistem ve malzemenin rolü
- Tez No: 753744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSU BERK HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Dünya Fuarları, ülkelerin endüstriyel başarılarının tanıtılması amacıyla düzenlenen, sosyal ve kültürel etkileşimi arttıran uluslararası etkinliklerdir. 1970'lerden bu yana, fuarların odak noktası bilim ve teknolojideki yeniliklerle sürdürülebilirliği teşvik etmek ve ekolojik sorunları en aza indirmek gibi konulara doğru yönelmiştir. Ancak, Dünya Fuarlarının kentsel ölçekte büyük değişimlere ve yapılaşmalara neden olurken aynı zamanda geçici olmaları; inşaat patlaması, gereksiz ölçüde gelişmiş altyapı ve terk edilmiş pavyonlar gibi sürdürülebilirlik temasıyla çelişen çeşitli sorunlara yol açmıştır. Yıllar içinde, etkinlik sonrası dönemde ortaya çıkan sorunların genellikle fuar sonrası kullanım için planlama eksikliğinden kaynaklandığı gözlenmiştir. Bu sebeple, bu tezde, yapısal sistem ve malzemelerin, seçim ve konfigürasyonunun fuar sonrası kullanım göz önüne alınarak yapılmasının en belirgin çözümlerden biri olduğu savunulmaktadır. Bunu gözlemlemek amacıyla, sürdürülebilirlik temalı Dünya Fuarlarından seçilen pavyonlar kalıcı ya da geçici olmalarına göre gruplandırılıp yapısal sistem ve malzemeleri dört sürdürülebilirlik kategorisine (fonksiyonel, çevresel, sosyo-kültürel, ekonomik) göre analiz edilmiştir. Strüktürel sistem ve malzeme konfigürasyonlarının fuar sonrası kullanımdaki rolünü analiz etmek için 15 sürdürülebilir kriter belirlenmiştir. Daha sonra seçilen pavyonların strüktürel sistem ve materyallerinin bu kriterleri taşıyıp taşımadığı analiz edilmiştir. Sonuçlar, yapısal sistemlerin ve malzemelerin, kalıcı pavyonların fuar sonrası sürdürülebilir kullanımında düşük bir role sahip olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, geçici pavyonların verimli kullanımında önemli bir etkiye sahiptirler. Yapılan analizlerde, sürdürülebilirliğin dört farklı kategorisini de tasarımda yansıtarak yenilikçi çözümlerle entegre edebilen tasarımların, kaynakların daha verimli kullanılmasına, çevre üzerindeki zararlı etkilerin en aza indirgenmesine ve inşaat, söküm, yeniden kullanım ve geri dönüşüm süreçlerinde enerji tüketiminin azaltılmasına olanak sağladığı gözlenmiştir. Elde edilen bulgular göstermektedir ki; yenilikçi ve deneysel çözüm modelleri üretmek, pavyonların yapısal sistem tasarımı ve malzeme seçiminde temel ilke olmalıdır. Bu sayede, Dünya Fuarı pavyonlarının tasarımları, fuar sonrası dönemde ortaya çıkan sorunları en az indirgemenin yanı sıra gerçek hayattaki sürdürülebilirlik sorunlarına da çözüm üretebilir.
Özet (Çeviri)
World Expos are international mega-events, organized to display the industrial achievements of countries while providing social and cultural involvement. Since the 1970s, they have focused on minimizing ecological problems and promoting sustainability with innovations in science and technology. However, due to their mega-scale and ephemeral nature, issues like building boom, oversized infrastructure, and abandoned pavilions have been observed throughout the years, which conflict with their sustainability theme. Since the concerns for the post-event period are generally caused by the lack of initial planning for the post-expo usage, this thesis claims that one of the solutions is a concise configuration of structural systems and materials by considering the further use of pavilions. Therefore, this study aims to reveal what the role of structural system and material configurations is on a sustainable post-expo use. With this aim, the selected pavilions from the World Expos with sustainability-related themes are categorized based on their permanency or temporariness and analyzed regarding four categories of sustainability (functional, environmental, socio-cultural and economic). For the analysis, 15 sustainable features are determined to observe the characteristics of structural system and material configurations related to the post-expo use. Based on the number of sustainable features of each pavilion, the role of structural system and material configurations in post-expo use are evaluated. The results show that for permanent pavilions, structural systems and materials have no or low role in the sustainable post-expo use. On the contrary, they have a significant impact on the efficient post-expo use of temporary pavilions. It is concluded that the well-conceived configuration of structural systems and building materials equipped with innovative sustainable features would allow for more efficient use of resources while minimizing harmful impacts on the environment and reducing energy consumption in construction, dismantling, reusing, and recycling processes. The findings suggest that; in order for World Expos to overcome the issues that arise in the post-expo period, as well as the real-life sustainability problems, all four sustainability categories should be integrated together with the use of innovative solutions by considering the post-expo process in the pavilions' structural system design and material selection.