Exploring the potential collaboration opportunities for management companies in technology development zones: A decision model using a fuzzy AHP model
Teknoloji geliştirme bölgeleri yönetici şirketlerinin işbirliği alternatiflerinin araştırılması: Bir karar verme modeli olarak bulanık AHP uygulaması
  1. Tez No: 753743
  2. Yazar: DİLŞAD AKAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzün global ve değişen dünyasında bilgi ve teknoloji hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Üretim sektörü sürekli bir rekabet döngüsü içerisindedir. Bu durumda, bu yarışı başarıyla geçmek ve pazarda kendilerine yer etmek adına firmalar bilgi ve teknolojiyle uyumlu olmalıdırlar. Bilgi ve teknolojinin üretimle buluştuğu en önemli yerlerden biri Teknoloji Geliştirme Bölgeleridir. İşbirliği yapmak sürekli rekabet döngüsü içerisinde başarılı olmanın temel koşullarından biridir. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri için işbirliği süreçleri yönetiminin başlıca sorumlusu yönetici şirketlerdir. İşbirliği süreci, işbirliği yapılacak partnerlerin seçimi ve bu seçimi etkileyecek kriterlerin belirlenmesini içeren karar verme sürecidir. Bahsi geçen bu karar verme süreci karışık ve zor olduğundan, bu çalışmada söz konusu bu süreç için Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP) matematiksel modeli önerilmiştir. Çalışmanın verileri Ankara ilinde yer alan Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin yönetiminden sorumlu uzman kişilere uygulanan veri formu yanıtlarından oluşmaktadır. Ana kriterlerin karşılaştırılmasında, teknoloji ve bilgi transferi diğer kriterler arasında en yüksek değeri almıştır. Alternatiflerin kıyaslanmasında ise, üniversite ve sanayiyle işbirliği seçeneği diğer alternatiflerden daha üstün bulunmuştur. Alt kriterler arasında ise, yeni ürün hizmet geliştirme, teknoloji transferi, mesleki gelişim ve ulusal kalkınmaya etki diğer alt kriterlerden daha önemli bulunmuştur.Yapılacak daha kapsamlı çalışmalar için bu çalışmanın örnek olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Knowledge and technology are essential components of daily life in the emerging world. Manufacturing industries are always in a state of rivalry. Firms should employ information and technology to stay ahead of the competition and survive in the market. At Technology Development Zones (TDZs), theoretical knowledge is merged with mass production. Technology Development Zones cannot always accomplish that merging process, so they usually rely on collaborations. Since collaboration is a decision-making process, this process should be planned and the individual steps clearly defined. The management companies of the Technology Development Zones are one of the main bodies responsible for the management and other important operational activities of the Technology Development Zones and are also responsible for the decision-making process. One of the most important tasks of management companies is to decide on possible alternatives of cooperation, which may be different companies and institutions. Since potential alternatives are influenced by different criteria and sub-criteria, the decision-making process can be called a multi-criteria decision-making process. To facilitate this multi-criteria decision-making process of management, this study offered a decision-making framework as a Fuzzy Analytical Hierarchy Process (FAHP). The data were collected utilizing a questionnaire addressed to the experts of the TDZs in the city of Ankara. Comparing the main criteria, it was found that technology and knowledge transfer had the highest score among the other criteria. When compared to the other alternatives, engagement between universities and industries came out on top. Development of a new product or service, technology transfer, career development, and the impact of national growth was shown to be more essential than other sub-criteria among the sub-criteria. Extending the scope of this study would be beneficial for future research.