Vulnerabilities of IoT devices: Exploration & exploitation
- Tez No: 753747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Nesnelerin internet hayatlarımıza çok hızlı bir giriş yaptı ve bu hızda da büyümeye devam etmekte. Yüksek talep ve bu talebe bağlı olarak yüksek gelişme hızı ile hayatlarımızda çok önemli rol oynamaya başlamıştır. Evlerde ve çeşitli endüstriyel alanlarda nesnelerin interneti araçları bir çok süreci kolaylaştırmak için kullanılmakta. Örnek vermek gerekirse evimizdeki temizlik robotları artık temizlik sürecini neredeyse hiç yorulmadan yapmamıza olanak sağlamaktadır. Ancak artan sayıları ve çeşitliliği ile bu cihazlar yeni bilinmeyen sorunları da beraberinde getirmekte. Şirketlerin ve web sitelerinin yanı sıra kötü amaçlı bilgisayar korsanları nesnelerin interneti cihazlarını da hedefleri haline getirmektedir. Nesnelerin interneti özel hayatlarımıza her geçen gün daha fazla girdiği için ileride oluşacak olan güvenlik sorunları çok daha büyük sızıntılara yol açabilir duruma gelmekte. Bu yazı, nesnelerin interneti cihazlarının yanı sıra bu cihazların güvenlik sorunlarına odaklanacaktır. Nesnelerin interneti cihazları ve kullanım alanları, güvenlik sorunları, saldırı tipleri, saldırı senaryolarını ve bu cihazların nasıl daha güvenli hale getirilebileceği konuları hakkında bilgi verecektir.
Özet (Çeviri)
Internet of Things has come into our lives by storm and is currently a trending topic. With high demand and, as a result, a high development phase, it plays a significant role in our lives. In houses and various industries, IoT devices are used for making many processes easier. To give an example, a cleaning robot can clean our houses once a day and make the cleaning process effortless. However, the increasing number and variety of IoT devices introduce some serious problems. Besides companies and websites, hackers have started becoming more interested in IoT devices. Since IoT devices are entering our private lives and areas more and more, new security issues in the future could lead to larger leaks. The purpose of this thesis is to discuss IoT devices along with their security problems. Give information about IoT devices and their usage areas, security issues of the IoT devices, attack types against them, use case scenarios, and how to harden their securities.