Kurumsal yönetim uygulamaları ile finansal performans ilişkisi: BİST - bankacılık sektöründe bir araştırma
The relationship between corporate governance practices and financial performance: A research in the BIST - banking sector
- Tez No: 753748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı; kurumsal yönetim uygulamalarının banka performansı üzerindeki etkisini tespit etmektir. Araştırmada 2010-2020 yılları arasında Borsa İstanbul A.Ş.'de kesintisiz işlem gören 11 bankanın verileri kullanılmıştır. Kurumsal yönetim göstergeleri olarak; yönetim kurulu büyüklüğü, bağımsız yönetim kurulu üye oranı, kadın yönetim kurulu üye oranı, yabancı yönetim kurulu üye oranı, denetim kurulu üye oranı, en büyük hissedar pay oranı, en büyük üç hissedar pay oranı, halka açıklık oranı ve CEO İkiliği oranları kullanılmıştır. Finansal performans göstergesi olarak ise; aktif karlılığı, öz sermaye karlılığı ve Tobin q oranları kullanılmıştır. Araştırmada ekonometrik ölçüm için IBM destekli ve 64 bit işlemcili Eviews 9.0 programı aracığıyla panel veri yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda yabancı yönetim kurulu oranı ile aktif karlılığı ve öz sermaye karlılığı arasında negatif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Türk Bankacılık sisteminde faaliyette bulunan kurumsal yönetim uygulamaları ile performansları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla araştırmada Türk bankacılık sisteminde yer alan 11 bankanın 2010-2020 yılları arasındaki faaliyet raporlarından elde edilen veriler kullanılmıştır. Analiz kapsamında söz konusu değişkenler arasındaki ilişkileri tespit etmek amacıyla panel veri analizinden faydalanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda yönetim kurulu büyüklüğünü temsil eden değişken ile ortalama varlık kârlılığı değişkeni anlamlı bir ilişkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of corporate governance practices on the performance of a bank. As research material, the data of 11 banks that were traded in Borsa Istanbul A.Ş. between 2010 and 2020 were used. As corporate governance indicators, the size of the board of directors, the ratio of independent board members, the ratio of female board members, the ratio of foreign board members, the ratio of supervisory board members, the ratio of the largest shareholder, the ratio of the largest three shareholders, the free float ratio and the CEO Binary ratios are used. In terms of financial performance indicator, return on assets, return on equity and Tobin q ratios are used. In the research, panel data method was used for econometric measurement through IBM supported, 64-bit processor Eviews 9.0 program. The analysis performed has indicated a negative and significant relation between foreign board ratio and return on assets and return on equity. Within the scope of the research, the relationship between the corporate governance practices active in the Turkish Banking system and their performance was examined. For this purpose, the data obtained from the activity reports of 11 banks in the Turkish banking system between the years 2010-2020 were used. Within the scope of the analysis, panel data analysis was used to determine the relationships between the variables in question. As a result of the analysis, it was determined that there is a significant relationship between the variable representing the size of the board of directors and the average return on assets.