LoRaWAN kablosuz haberleşme protokolünün güvenlik analizi ve lorawan kullanan IoT cihazlarına karşı yapılan saldırıların incelenmesi ve analizi
Security analysis of LoRaWAN wireless communications protocol and examination and analysis of attacks against IoT devices using LoRaWAN
- Tez No: 746179
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TEPECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, ağ kapasitesi, ağ güvenliği, pil ömrü, düşük maliyeti ve veri iletim yetenekleri bakımından iyi bir LPWAN adayı olan LoRaWAN protokolü, hakkında yapılan güvenlik ile ilgili çalışmaların sayıca az olmasından dolayı güvenlik zafiyetleri ve riskleri incelenmek ve analiz edilmek üzere seçilmiştir. Nesnelerin İnterneti kavramı incelenip ağ çeşitleri ve yapıları araştırılmış ve LoRaWAN protokolü ile karşılaştırılmıştır. Ardından IoT ağlarına yönelik yapılan saldırılar ve üreticiler tarafından alınan tedbirler ile bu konu üzerine yapılan benzer akademik çalışmalar incelenmiştir. Çalışmanın ana konusu olan LoRaWAN, versiyonları, mimarisi, komponentleri, sınıfları ve ağ katmanları alt başlıklarında detaylıca açıklanmış ve bu protokolün güvenliği başka bir ana başlık altında detaylı olarak incelenmiştir. Zafiyetler, güvenlik riskleri ve saldırı çeşitleri kategorize edilip detaylı olarak açıklanmış ve bu saldırı çeşitlerinin etkileri bakımından risk değerlendirilmesi yapılıp risk analizi ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirilerek, LoRaWAN protokolünün zafiyetleri ve bu ağa karşı yapılan saldırı çeşitlerinin her biri için ayrı ayrı ve genel olarak saldırıların engellenmesi veya etkisinin azaltılmasına yönelik çözümler önerileri son kullanıcılar için sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the LoRaWAN protocol, one of the good LPWAN in terms of network capacity, network security, battery life, low cost and data transmission capabilities, was chosen to examine and analyse its security vulnerabilities and risks because of the few studies on security. The concept of the Internet of Things, network types and structures were examined and compared with the LoRaWAN protocol. Then, attacks on IoT networks, measures taken by manufacturers and similar academic studies on this subject were examined. The main subject of the study, LoRaWAN, is explained in detail in its versions, architecture, components, classes and network layers, and the security of this protocol is examined in detail under another main heading. The vulnerabilities, security risks and types of attacks were categorized and explained in detail. Then, a risk assessment was made in terms of the effects of these attack types and a risk analysis was revealed. By evaluating the findings obtained, solutions for the vulnerabilities of the LoRaWAN protocol and for each of the types of attacks against this network, to prevent or reduce the effects of attacks were presented separately.