Trade liberalization and competitiveness of emerging market economies
Ticari serbestleşme ve gelişmekte olan ekonomilerin rekabet gücü
- Tez No: 753788
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAIN KABUNDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Johannesburg
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, gelişmekte olan ekonomilerin ticari serbestleşme ile rekabet edebilirlikleri arasında pozitif bir ilişkinin olup olmadığını araştırmaktır. Ticaret hadleri gelişmekte olan ekonomilerde ekonomik büyümeyi nasıl etkiler? Bu ülkelerdeki ekonomik büyüme serbest ticaretten olumlu faydalanıyor mu yoksa gerçekten zarar mı görüyor? Yukarıdaki soruları cevaplamak için bu çalışmada iki model kullanılmıştır. Modellerin birincisi büyüme modeli, ikincisi ise kişi başına büyüme modelidir. İlk model, ticaret hadlerinin genel ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini, ikincisi ise bu etkinin genel olarak nüfus üzerindeki payını belirler. Her iki modelde de panel veri analizi on sekiz gelişmekte olan ülkelerin verilerine uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, ticaret hadlerinin ekonomik büyüme ve yaşam standardı üzerinde olumlu bir etki ettiğini göstermiştir. Ayrıca, ticaretin serbestleştirmesinin ekonomik büyümeyi iyileştirdiği ve bunun da rekabet edebilirliğe yol açtığı bulunmuştur. Bulgular, gelişmekte olan ekonomiler arasında yakınsama olduğunu da göstermektedir. Bu, ülkelerin birlikte büyüdüğü ve gelişmekte olan ekonomilerin gelişmiş ekonomileri yakalamasının beklenebileceği anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to answer the following questions: is there any positive relationship between trade liberalization and the competitiveness of emerging economies? How do terms of trade affect economic growth in emerging market economies? Finally, do emerging market economies benefit from free trade in terms of accelerated growth, or are they harmed? There are two models used in this study to answer the above questions, the first is the growth model and the second is the per capita growth model. The first model determines the effects of terms of trade on the overall economic growth, and the second one determines the share of such effect on the population at large. Both models apply panel data analysis for eighteen emerging market economies. Based on the economic theory and the results from all the models, trade terms do have a positive effect on economic growth and standard of living. It is also found that trade liberalization improves economic growth, leading to competitiveness. The findings indicate that there is convergence amongst the developing economies. This means that the countries are growing together, and emerging economies can be expected to catch up with advanced economies.