The interplay of telecommunications, globalization, and trade openness: A case study of türki̇ye
Telekomünikasyon, küreselleşme ve ticari açıklık arasındaki etkileşim: Türkiye örneği üzerine bir vaka analizi
  1. Tez No: 940679
  2. Yazar: SERCAN GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET KAZIM BAYCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, 1980‑2023 döneminde Türkiye'de telekomünikasyon altyapısı, küreselleşme ve ticari açıklık arasındaki dinamik ilişkiyi, Dünya Bankası ile KOF Küreselleşme Endeksi'nin yıllık verilerinden yararlanarak incelemektedir. Temel Bileşenler Analizi kullanılarak oluşturulan Telekomünikasyon Bileşik Endeksi, teknolojik ilerlemeleri özetlerken; Vektör Hata Düzeltme Modeli (VECM) ve Johansen eşbütünleşme testleri değişkenler arasındaki uzun dönem dengesi ile kısa dönem ayarlamalarını araştırmaktadır. Ampirik bulgular, telekomünikasyon altyapısının işlem maliyetlerini düşürerek ve küresel piyasa entegrasyonunu geliştirerek ticari açıklığı kayda değer ölçüde artırdığını ortaya koymaktadır. Buna karşılık küreselleşme, uluslararası bağlantıları ve ekonomik fırsatları artırırken, ithalata bağımlılık ve sektörel rekabet dengesizliği gibi yapısal kırılganlıkları da derinleştiren çift yönlü bir etkiye sahiptir. Telekomünikasyon ile küreselleşme etkileşimi, teknolojik altyapının küreselleşmenin olumsuz etkilerini kısmen hafiflettiğini, ancak yapısal zayıflıkları tamamen ortadan kaldıramadığını göstermektedir. Bu sonuçlar, ticaretin liberalleştirilmesinde telekomünikasyonun kritik rolünü vurgularken, gelişmekte olan ekonomilerde küreselleşmenin yol açtığı zorluklara da dikkat çekmektedir. Politika önerileri arasında ileri telekomünikasyon sistemlerine yatırım yapılması, ithalata bağımlılığın azaltılması ve sürdürülebilir, kapsayıcı büyüme için yerli sanayi rekabetçiliğinin güçlendirilmesi yer almaktadır. Araştırma, teknoloji, küreselleşme ve ticaret arasındaki etkileşimi gelişmekte olan bir ekonomi bağlamında ayrıntılı biçimde inceleyerek literatüre katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the dynamic relationship between telecommunications infrastructure, globalization, and trade openness in Türkiye from 1980 to 2023, leveraging annual data from the World Bank and the KOF Globalization Index. A Telecommunications Composite Index, constructed by using Principal Component Analysis, encapsulates technological advancements, while a Vector Error Correction Model (VECM) and Johansen cointegration tests explore both long-term equilibrium and short-term adjustments among the variables. Empirical findings reveal that telecommunications infrastructure significantly enhances trade openness, reducing transaction costs and improving global market integration. Conversely, globalization exhibits a dual effect: while fostering international connectivity and economic opportunities, it exacerbates structural vulnerabilities, such as import dependency and uneven sectoral competitiveness. The interaction between telecommunications and globalization shows that technological infrastructure partially mitigates globalization's adverse effects but cannot entirely offset its structural weaknesses. These results underscore the critical role of telecommunications in trade liberalization while highlighting the challenges posed by globalization in emerging economies. Policy recommendations include investing in advanced telecommunications systems, reducing import reliance, and enhancing domestic industrial competitiveness to achieve sustainable and inclusive growth. This research contributes to broader literature by providing delicate understanding into the interplay between technology, globalization, and trade in the context of a developing economy.