Tüketicilerin organik gıda ürünleri tercihini etkileyen faktörlerin satın alma niyet ve davranışı üzerindeki etkisi: Iğdır ilinde bir uygulama
Determining factors of prefer organic products in customers purchasing services from food-beverage businesses: The case of Iğdır province
  1. Tez No: 753802
  2. Yazar: ÖZLEM ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Ziraat, İşletme, Tourism, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Organik ürünlerin tüketimi Türkiye'de giderek artmaktadır. Organik ürün kullanıcılarının organik ürünlere gösterdikleri ilginin nedenleri, tüketicilerin öncelikleri ve organik ürün alımındaki tutumları büyük önem arz etmektedir. Tüketicilerin organik ürün satın alma niyetlerini etkileyen faktörleri belirlenmesi için Olivova'nın 2011 yılında geliştirdiği 28 maddelik ölçek uygulanarak veri toplanmıştır. Araştırma evrenini Iğdır'da bulunan organik ürün satın alan tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Iğdır'ın merkez ilçesindeki organik ürün satın alan rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 340 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada yüz yüze anket teknikleri uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS istatistik paket programı ile çözümlenmiştir. Yapısal Eşitlik Modeli analizi sonuçlarına göre organik ürün satın alma niyetinin sağlık, güven, çevre koruma ve kalite olmak üzere dört faktörden etkilendiği gösterilmiştir. Tüketiciler organik gıdaları normal ürünlere göre daha sağlıklı buldukları için değil, güvendiklerinden dolayı satın alma niyet ve davranışı sergilemektedir. Kalite ise organik ürünleri satın alma niyetini etkilemekte fakat bu niyeti davranışa dönüştürmeye yetmemektedir. Cinsiyet, yaş, yaşanılan bölge ve eğitim düzeyi gibi demografik özelliklere göre tüketicilerin organik ürünleri satın alma niyetlerini etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Consumption of organic products is increasing in Turkey. The reasons for the interest of organic product users in organic products, the priorities of consumers and their attitudes in purchasing organic products are of great importance. Data was collected by applying a 28-item scale developed by Olivova in 2011 to determine the factors affecting consumers' intention to purchase organic products. The research population consists of consumers who buy organic products in Iğdır. The sample of the research consists of 340 people selected by random sampling method who buy organic products in the central district of Iğdır. Face-to-face survey techniques were used in the study. The results were analyzed with the SPSS statistical package program. According to the results of the Structural Equation Model analysis, it has been shown that the intention to purchase organic products is affected by four factors: health, trust, environmental protection and quality. Consumers exhibit intention and behavior to buy organic foods because they trust them, not because they find organic foods healthier than normal products. Quality, on the other hand, affects the intention to buy organic products, but it is not enough to transform this intention into behavior. It has been observed that demographic characteristics such as gender, age, region of residence and education level do not affect consumers' intention to purchase organic products.