Factors affecting organic food consumption in Turkey among millennials
Türkiye'de Y kuşağının organik gıda tüketimini etkileyen faktörler
- Tez No: 877289
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK ALTINBAŞAK FARİNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, Y Kuşağı tüketicilerin organik gıdaya yönelik tutumlarını ve organik gıda satın alma niyetlerini etkileyen faktörleri incelemektedir. Araştırmanın amacı, niceliksel bir araştırma yaklaşımı kullanarak tüketicilerin, özellikle de Y kuşağının organik gıdaya yönelik tutumlarını ve organik gıda ürünleri satın alma niyetlerini önemli ölçüde etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu amaçla sağlık bilinci, çevre bilinci, organik gıda bilgisi, gıda güvenliği, etik gıda tercihi gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Ayrıca tüketicilerin kişisel değerleri de incelenmiştir. Araştırma, bahsedilen temel değişkenler ile organik gıdaya yönelik tutum ve satın alma niyeti arasındaki ilişkileri istatistiksel bir yaklaşımla test ederek, organik gıda tüketiminin itici güçleri hakkında fikir veriyor. Bulgular, organik gıda bilgisi ve etik gıda seçimi motivasyonlarının, organik gıdaya yönelik tutumla pozitif yönde ilişkili olduğunu, ayrıca organik gıdaya yönelik tutumun, organik gıda satın alma niyetini pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Ek olarak, bulgular Y kuşağının organik gıda bilgisi ile organik gıdaya yönelik tutumu arasında pozitif bir ilişki olduğunu ve gıda güvenliğiyle ilgilenen Y kuşağının organik gıdaya karşı daha olumlu tutumlara sahip olduğunu gösteriyor. Bulgular, pazarlamacılara ve yöneticilere organik gıda tüketimini teşvik eden uygun stratejiler geliştirmeleri için ve organik gıda bağlamında tüketici davranışları üzerine daha fazla araştırma yapmaları için değerli bilgiler sunuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the factors influencing Generation Y (millennials) consumers' attitudes towards organic food and intentions to purchase organic food. The purpose of the study is to identify which factors significantly impact consumers', especially millennials' attitudes toward organic food and intention to buy organic food products, by employing a quantitative research approach. For this purpose, keywords such as health consciousness, environmental awareness, knowledge about organic food, food safety concerns, and ethical food choice motives, are defined. In addition, consumers' personal values were explored. The research provides insights into the drivers of organic food consumption by testing the relationships between key variables and attitude towards organic food and intention to buy through employing a statistical approach. The findings show that knowledge of organic food, and ethical food choice motives are positively correlated with attitude toward organic food, also the attitude towards organic food affects the intention to buy organic food positively. In addition, the findings show a positive relationship between knowledge of organic food and attitude towards organic food among millennials, also millennials who are concerned with food safety have more positive attitudes toward organic food. The findings offer valuable information for marketers and policymakers to develop targeted strategies for promoting organic food, and also for further research on consumer behavior in the organic food context.