Şanlıurfa'da COVİD-19 pandemisinde çalışan filyasyon ekibinin obsesif- kompulsif belirti düzeylerinin belirlenmesi
Determination of obsessive- compulsive symptom levels of the filation TEAM working in the COVİD-19 pandemic in Şanliurfa
  1. Tez No: 753805
  2. Yazar: FERHAT KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırma, Covid-19 pandemisinde çalışan filyasyon ekibinin obsesif kompulsif belirtilerinin tanımlanması, bu belirtilerin görülme sıklığının belirlenmesi, obsesif kompulsif belirtilerin erken dönemde tespit edilmesi ve ilişkili risk faktörlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı yapılan bu çalışmanın evreni, Şanlıurfa ilinde bulunan 13 ilçedeki Sağlık Müdürlüklerinde Aralık 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında Covid-19 filyasyon ekibinde çalışanlar oluşturmuştur. Belirli bir örneklem belirleme tekniği kullanılmadan ve evrenin hepsine ulaşılacak şekilde araştırmayı kabul eden 141 personel araştırmanın örneklemini oluşturmuş ve evrenin %82,4'üne ulaşıldığı saptanmıştır. Araştırma verileri hazırlanmış olan bir anket formu ve Padua Envanteri ile toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS programında tanımlayıcı istatistik ve independent samples t-testi ve F-testi (Oneway ANOVA) ile analiz edilmiştir. Padua envanterinden 82 puan ve daha yüksek alan katılımcıların oranı %12,8 olarak hesaplanmıştır. Araştırmaya katılan filyasyon ekibinin Padua Envanteri toplam puan ortalamasının ise 51,5±25,1 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Research, examination of the obsessive examination of the filiation program working in the Covid-19 pandemic, an examination that can be seen in this training, obsessive-compulsive training can be learned early and the risk factors are examined. In this descriptive school, the universe was created in the Covid-19 filiation between December 2021 and 2022 in the health directorates of the Şanlı school. created a sample and created a sample shown in the example shown with a sample of 82.4%. The research was collected with a prepared questionnaire formula and the Padua Inventory. The resulting road service was analyzed with SPSS, statistics and independent samples t-test and F-test (Oneway ANOVA SP). Calculated as 12.8% from Padua inventory and higher area. It is true that the Padua Inventory total score average of the filiation team participating in the research is 51.5±25.1.