İmam Mâtürîdî'de nübüvvetin ispatının kelâmi delilleri
Kalamic proofs of proof of the prophethood in İmam Maturidi
  1. Tez No: 753825
  2. Yazar: AHMET ÖZLEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İslam'da nübüvvet konusu, Allah'ın varlığı ve birliğinden sonra önemli ikinci konuları arasında yer almaktadır. Çünkü peygamberler ilahi mesajları nübüvvet aracılığıyla insanlara bildirmektedirler. Tarih boyunca her zaman güncelliğini koruyan bir tartışma konusu olan peygamberlik, vahyin ve dinin anlaşılması noktasında da son derece ehemmiyet arz etmektedir. Bu çalışmada 10. ve 11. Yüzyılda yaşamış ve fikirleriyle çağını aşıp Müslümanların fikir dünyasının inşasında büyük rol oynamış bir alim olan İmam-ı Mâtürîdî'nin nübüvvetin ispatı bağlamında inceleyip öne sürdüğü akli ve nakli deliller incelendi. Özellikle Te'vilâtü'l-Kur'an adlı eserinden yola çıkarak onun delil olarak zikrettiği ayetleri nasıl yorumladığı ele alınmıştır. Tezin birinci bölümü olan giriş bölümünde konunun amacı, önemi ve kapsamı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Mâtürîdî'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verildi. Üçüncü bölümde Mâtürîdî‟nin yaşadığı dönem genel nübüvvet anlayışından bahsedilerek peygamberlik kurumu hakkında filozofların ve muhtelif mezhep/fırkaların görüşlerine yer verildi. Yine bu bölüm nübüvvet kavramıyla ilgili genel bilgiler verildikten sonra, risaletin ispatı noktasında Mâtürîdî‟nin ve diğer fırkaların ileri sürmüş oldukları akli delilleri ve bu delillere karşı cevapları inceledik. Dördüncü bölümde ilk olarak İmam Mâtüridî'nin nübüvvet konusunda muhtelif fırkaların ileri sürmüş oldukları iddialara karşı verdiği cevaplar ve peygamberliğin gerekliliği konusunda onun ortaya koymuş olduğu akli deliller incelenmiştir. Daha sonra Kur'an-ı Kerimdeki ayetlerden çıkarmış olduğu Mâtürîdî'nin delilleri incelenip son peygamber Hz. Muhammed'in nübüvvetinin ispatına dair argümanlara yer verdik.
Özet (Çeviri)
The topic of Nubuwwah is the mastimportant issue in İslamie belief. The existence and uniquenness of God is the most impertant issue in islamic Belief. The issue of Nubuwwah comesecond. Because the prophets declore the messope to people by thes issue. The whole history showy that it's always in use(carrent). And it's very important fer undestandiyo the revelation, wheh the words of God. In study imam Maturidi's arguments are researched, imam Maturidi is the one whohad lived in 10th and 11th century and has had an important role ondeveloping the İslamic thought. Especially it is emphosized how he explain the relevant verses in his book which is named ta'welat al-Qur'an. İn enterence of the thesis it's emphasized aim of theissue, it's impertance and contents. İn the first chapter infermation about Maturidi's life and his studies, is mentioned, in the secandchaoter it is mentioned the idea of nubuwwah in Maturidi's time, and arguments of several sects and philosophers about nubuwwah. Eventually we researhed Maturidi proofs about the evidence of risalat and his respense to the argument of sects. İn the third and last chapter we have reseprhed Maturidi's proofs by guiding of verses. Additionaly we have mentianed the proofs about the Muhammed nubuwwah.