Mâtürîdî kelâmında peygamberliğin ispatı
The proof of prophethood in Maturidi kalam
- Tez No: 949355
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Mâtürîdî Kelâmında Peygamberliğin İspatı başlıklı bu çalışmada Mâtürîdî ekolün kurucusu İmam Mâtürîdî, şerh-haşiye dönemi temsilcilerinden Hayâlî ve Yeni İlm-i Kelâm temsilcilerinden Abdüllatif Harpûtî'nin genelde nübüvvet kurumunu özelde ise Hz. Muhammed'in risaletini ispat sürecinde kullandıkları yöntemler ve argümanlar incelenmektedir. Bu bağlamda farklı dönemlerde yaşamış diğer Mâtürîdî kelâmcıların eserleri de değerlendirilerek, ekol içerisindeki istidlâl yöntemleri ve ispat argümanları açısından benzerlikler ve farklılıkların belirginleştirilmesine çalışılmıştır. Böylelikle zamanın ve ilmî-kültürel iklimin değişimi bağlamında aynı mezhep sistematiği içerisindeki isimlerin nübüvvet savunularındaki farklılaşma düzeyleri ile süreklilik taşıyan noktalar tespit edilmeye çalışılmış; Mâtürîdî kelâmının nübüvveti ispat argümanları çerçevesinde ortaya koyduğu yaklaşımın dinamik ve durağan yönlerine dair bir perspektif sunulmuştur. Ayrıca ilgili meselelerde Mu'tezile ve Eş'ariyye'nin görüşlerine de yer verilmiş; Mâtürîdî ekolünün konumuna dikkat çekilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; doküman incelemesine dayalı içerik analizi uygulanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, Mâtürîdî kelamcıların nübüvveti ispat sürecinde ön plana çıkan akıl-nakil ilişkisi, sosyolojik yaklaşım ve hikmet merkezli argümantasyon gibi bulgulara ulaşılmış ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, titled The Proof of Prophethood in Māturīdī Kalam, examines the methods and arguments employed by the founder of the school, Imam Māturīdī, the representative of the commentary-margin period Hayālī, and Abdullatif Harpūtī, a representative of the New Ilm al-Kalam, in proving the institution of prophethood in general and specifically the prophethood of Prophet Muhammad. In this context, the works of other Māturīdī theologians from different periods have also been evaluated to elucidate similarities and differences regarding the methods of inference and proof arguments within the school. Thus, within the framework of changes in the scientific and cultural climate over time, efforts have been made to identify the levels of differentiation and points of continuity in the defense of prophethood among figures within the same madhhab systematics. A perspective has been offered on the dynamic and static aspects of the approach presented by Māturīdī kalam concerning the proof arguments of prophethood. Furthermore, the views of the Mu'tazila and Ash'ari schools on relevant issues have also been discussed, drawing attention to the position of the Māturīdī school. The study adopts a qualitative research method and employs content analysis based on document review. In light of the data obtained, findings such as the relationship between reason and revelation, a sociological approach, and wisdom-centered argumentation, which stand out in the process of proving prophethood among Māturīdī theologians, have been identified and evaluated.