Bir tekstil firmasının ergonomik çalışma koşulları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of A textile company in terms of ergonomic working conditions
- Tez No: 753834
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Healtcare Management, Social Services
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gerek gündelik hayatta gerek iş hayatında tekrarlanan bazı sık eylemler, uygun olmayan çalışma pozisyonları, fazla sürelerde çalışma, sürekli odaklanma, uzanma, çekme, dönme vb. hareketlerin insanlar üzerinde çok önemli ergonomik rahatsızlıklar oluşturduğu bilinen bir gerçektir. Özellikle tekstil firmalarındaki yoğun iş temposu ile beraber, çalışan odaklı ergonomik bazı eksikliklerin oluşu çalışanlar üzerinde geçici veya kalıcı hasarlar bıraktığı gibi yaşam kalitelerini önemli ölçüde etkilediğine, işletmelerin maddi-manevi kayıplar yaşamasına, üretim ve tedarik zincirinin aksamasına, ülkede yaşanan sağlık & güvenlik maliyetleri üzerinde ciddi değişkenler yaratması gibi birçok önemli hususu meydana getirmektedir. Olası birtakım rahatsızlıkların meydana gelmeden bazı ön tedbirlerin alınması, mevcut işlerin ergonomi bakımından risk analizlerinin yapılması, çalışanlar üzerinde fiziksel açıdan zorlamaya sebep olan risk unsurlarının belirlenmesi ve bu risk unsurlarının kabul edilebilir bir seviyeye çekmek için gerekli düzeltici/önleyici tedbirlerin oluşturulması gerekmektedir. Bu çalışma yoğun şekilde beden gücü gerektiren işlerde çalışan işçilerin maruz kaldıkları ergonomik risk faktörlerinin tespiti amacıyla Iğdır ilinde faaliyet yürüten bir tekstil firması örnek alınarak yürütülmüştür. Bu kapsamda çalışma esnasında 5 farklı çalışma bölümlerinde olmak üzere toplamda 10 adet çalışma postürleri resmedilerek Hızlı Tüm Vücut Değerlendirmesi (REBA) ve Hızlı Üst Uzuv Değerlendirmesi (RULA) metotları kullanılarak mevcut çalışanlara yönelik Kas İskelet Sistemi Rahatsızlıkları (KİSR) hakkında değerlendirilmeler yapılmıştır. REBA metoduna göre birleştirme bölümü yüksek riskli ve kısa zamanda önlem gerekli olarak tespit edilirken dikim, etiket, tasnif ve sevkiyat bölümleri orta derece risk seviyesinde önlem gerekli olarak değerlendirilmiştir. RULA metodunda: birleştirme, dikim, etiket bölümleri yüksek riskli sınıfta değerlendirilerek kısa zamanda düzeltici eylem gerekmekte sonucuna ulaşılmıştır. Tasnif bölümünde orta ve değişiklik gerekebilir sonucuna ulaşılırken sevkiyat bölümünde ise çok yüksek riskli ve derhal düzeltici eylem gerekli olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak önerilen proaktif yaklaşımlar ile düzeltici eylemler doğrultusunda meslek hastalıkları olmak üzere kas iskelet rahatsızlıkları, iş gücü kayıpları ve ek mali giderlerin önemli ölçüde önlenebileceği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Some repetitive movements both in daily life and in business life, working for a long time and intense focus, inappropriate working postures like reaching, pulling, turning, etc. It is a known fact that movements cause very critical ergonomin discomforts on people. Especially with the intense work movements and conditions in textile companies, the existence of some employee-oriented ergonomic deficiencies cause the employees to be inefficient in their work, thus causing the enterprises to experience financial losses and not be able to complete their work. In order to take precautions before possible ailments occur, it is necessary to carry out an ergonomic risk analysis of the work, to determine the Fatoş that cause physical stress on people and to take the necessary corrective measures to eliminate that factors. This study carried out by taking a textile company operating in the province of Iğdır as an example in order to determine the ergonomic risk factors that workers who work in jobs that require intense physical strength are exposed to. In this context, evaluations were made about Musculoskeletal Disorders (MSD) for current employees by using Rapid Entire Body Assessment (REBA) and Rapid Upper Limb Assessment (RULA) methods by depicting a total of 10 working postures, in 5 different working sections, during the study. According to the REBA method, while the joining section was determined to be high risk and necessary in a short time, the sewing, label, sorting and shipping sections were evaluated as requiring moderate risk level precautions. In the RULA method: joining, sewing, label sections are evaluated in the high-risk class, and it has been concluded that corrective action is required in a short time. In the sorting section, it was concluded that it was moderate and may require change, while in the shipping section, it was considered to be very high risk and required immediate corrective action. As a result, it was concluded that musculoskeletal disorders, labor losses and additional financial expenses, including occupational diseases, can be prevented significantly in line with the suggested proactive approaches and corrective actions.