Türk otomotiv sektörünün Avrupa Birliği ülkeleri karşısındaki rekabet gücünün açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler yöntemi ile analizi
Analysis of the competitiveness of the Turkish automotive sector against European Union countries with an explained comparative advantages method
- Tez No: 753839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Otomotiv sektörü, Türkiye'nin hem ihracatındaki payı hem de ithalatındaki payı açısından Türkiye ekonomisi için önemli bir sektördür. Bu çalışmanın temel amacı, Türk otomotiv sektörünün AB'ye üye olan ülkelere karşı otomotiv sektörü rekabet gücünde hangi ülkelere karşı karşılaştırmalı üstünlüğe ya da karşılaştırmalı dezavantaja sahip olduğunu ortaya koymaktır. Çalışmada Birleşmiş Milletler veri tabanından 2010 – 2020 yılları arasındaki SITC Rev 3 sınıflandırılması yapılarak elde edilen veriler ile Balassa ve Vollrath'ın açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler endeksleri kullanılarak yıllık bazda hesaplamalar yapılmıştır. Hesaplamalar sonucunda Türk otomotiv sektörü, Almanya, Çekya, ve Slovakya karşısında karşılaştırmalı dezavantaja, İspanya, Macaristan ve Polonya karşısında RC'ye göre karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olsa da RCA'ya göre karşılaştırmalı üstünlükler marjinal sınırlar arasında olduğuna, Romanya'ya karşı ise RC'ye göre karşılaştırmalı dezavantaja sahip olsa da RCA'ya göre karşılaştırmalı üstünlükler marjinal sınırlar arasında olduğuna ve diğer 20 ülkeye karşı ise karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The automotive industry, this is an important sector for the Turkish economy in terms of share of exports and share of imports. The main purpose of this study is to determine which countries the Turkish automotive sector has the advantage or comparative disadvantage of comparing against the competitiveness of the automotive against the EU Member States. In the study, the data obtained by classifying SITC Rev 3 from the United Nations database between 2010 – 2020 and the annual calculations were made using the Balassa and Vollrath's revealed comparative advantages indexes. As a result of calculations, the Turkish automotive sector has a comparative disadvantage compared to Germany, the Czech Republic and Slovakia, although it has a comparative advantage over Spain, Hungary and Poland, although Romania has a comparative disadvantage compraed to the RCA, the comparative advantages lie between the marginal limits and have a comparative advantage over 20 other countries.