Uçucu kül kullanılarak hazırlanan beton karışımların basınç dayanımının incelenmesi
Investigation of the compressive strength of concrete mixtures prepared using fly ash
  1. Tez No: 753842
  2. Yazar: HOUSSEIN SAID WABERI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK VARLİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Uçucu kül, doğru kullanıldığında ve betonun bileşen malzemesi olarak kullanıldığında değerli ve kullanışlı bir ürüne dönüşebilir. Uçucu kül, puzolanik özelliklerinden dolayı beton yapılarda kullanıldığında betona önemli faydalar sağlar.Bu çalışmanın amacı, uçucu külün kimyasal bileşiminin betonun basınç dayanımı üzerindeki etkisini incelemektir. Uçucu kül ile kısmi çimento ikamesi kullanılan 12 beton numunesinin basınç dayanımı testlerinden elde edilen sonuçlar verilmiştir. Bu modeller, uçucu külün görünen bileşiminin bir fonksiyonu olarak betonun basınç dayanımını tahmin etmek için 6 numunesi saf betondan oluşan bir referans modelle karşılaştırıldı. bu çalışmada aynı oranlarda çimento, kum ve su kullanılarak beton numuneleri oluşturulmuştur. Uçucu kül içeren beton numuneleri, 1m3 betona farklı oranlarda %10, %20 uçucu kül eklenerek oluşturulmuştur, Uçucu kül içermeyen beton numunesi ile uçucu kül içeren beton numunelerine 3, 7 gün ve 28 gün kürleme işlemi uygulandı. Deney sonuçlarına göre, uçucu kül miktarının artışı ile birlikte beton numunelerinin basınç dayanımı artmış.
Özet (Çeviri)
Fly ash can turn into a valuable and useful product when used correctly and used as a component material of concrete. Fly ash provides significant benefits to concrete when used in concrete structures due to its pozzolanic properties. The aim of this study is to examine the effect of the chemical composition of fly ash on the compressive strength of concrete. The results obtained from the compressive strength tests of 12 concrete samples using partial cement replacement with fly ash are given. These models were compared with a reference model consisting of 6 samples of pure concrete to estimate the compressive strength of concrete as a function of the apparent composition of fly ash. In this study, concrete samples were created using the same proportions of cement, sand and water. Concrete samples containing fly ash were created by adding 10% and 20% fly ash to 1m3 of concrete at different rates. Curing processes were applied for 3, 7 days and 28 days for the concrete sample without fly ash and concrete samples containing fly ash. According to the test results, the compressive strength of the concrete samples increased with the increase in the amount of fly ash.