Engelli bakım merkezinde çalışan meslek elemanlarının iş performansları ile tükenmişlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between job performances and burnouts of professional personnel working in disabled care center
  1. Tez No: 753874
  2. Yazar: DÜRDANE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı engelli bakım merkezlerinde çalışan meslek elemanlarının iş performansları ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi açığa çıkartmaktır. Araştırmanın örneklemi seçkisiz olmayan örnekleme modellerinden amaçsal örneklem tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda, hazırlanan görüşme formu, İş Performansı Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Türkiye'de özel engelli bakım merkezlerinde görev yapan 204 meslek elemanına uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 paket programında sayı, yüzde, frekans, t-testi, anova, regresyon ve korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir Analizler sonucunda araştırmaya katılan meslek elemanlarının iş performansları ile tükenmişlikleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Engelli bakım merkezinde çalışan meslek elemanlarının iş performansları ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki anlamlı ilişkiye dair korelasyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçları incelendiğinde; meslek elemanlarının iş performansı düzeylerinin yükselme eğiliminde olduğu buna karşılık tükenmişlik düzeylerinin tersi olarak yükselme eğiliminde olduğu, iş performansı ölçüm verileri ile tükenmişlik düzeyi ölçüm verileri arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda meslek elemanlarının tükenmişlik yaşamalarının önüne geçmek ve iş performanslarını arttırmak adına kurumsal ve politik öneriler geliştirilmiştir. Nitekim yüksek bir iş performansı hem meslek elemanının mesleki doyumunu arttırarak mesleki ve psiko-sosyal iyilik halini destekleyecek, hem de hizmet alan engelli bireylere sunulan sosyal hizmet müdahalelerinin niteliğini arttırarak engelli bireylerin iyilik halini arttırıp bütüncül bir fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between the job performance of the professionals working in the disabled care centers and their burnout levels. The sample of the study was determined by using the purposeful sampling technique, which is one of the non-random sampling models. In this direction, the prepared interview form, Job Performance Scale and Maslach Burnout Scale were applied to 204 professional staff working in private disabled care centers in Turkey. The data obtained were evaluated with the SPSS 22.0 package program in the computer environment by number, percentage, frequency, t-test, anova, regression and correlation analyzes. A correlation analysis was conducted regarding the significant relationship between the job performances of the professionals working in the disabled care center and their burnout levels. When the analysis results are examined; It has been concluded that the job performance levels of the professional staff tend to increase, whereas the burnout levels tend to increase in the opposite direction, and that there is a negative and significant relationship between the job performance measurement data and the burnout level measurement data. In this direction, institutional and political suggestions have been developed in order to prevent the burnout of the professional staff and to increase their job performance. As a matter of fact, a high job performance will support the professional and psycho-social well-being by increasing the professional satisfaction of the professional staff. In addition, it will increase the quality of social work interventions offered to disabled individuals and increase the well-being of disabled individuals and provide a holistic benefit.