Muzaffer İzgü'nün eserlerinde halk bilimi unsurları
Elements of folklore in Muzaffer İzgü's works
  1. Tez No: 753875
  2. Yazar: BÜŞRA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
İnsanlığın var olmasından günümüze kadar olan süreçte, bireyler toplu hâlde yaşamını sürdürmektedir. Bu topluluklar birlikte yaşarken bireylerin ortak köken, inanç ve düşünce yapısıyla şekillenen bir takım maddî ve manevi kurallar ışığında hayatlarını devam ettirmektedirler. Kültür, kuşaklar arası aktarılan bu maddî ve manevi geleneklerin bütününü kapsamaktadır. Kültürün aktarımı sözlü ve yazılı şekilde gerçekleşmektedir. Sözlü olarak başlayan gelenek, kaybolmaması için yazılarak aktarılmaya devam etmektedir. Günümüz edebiyatında yer alan isimler, yaşadıkları toplumdan etkilenmiş ve ister istemez eserlerine yansıtmışlardır. Bu isimlerden biri de Muzaffer İzgü'dür. Adana'da geçen zor şartlar altındaki yaşamını, mizahla okuyucuya sunan yazar, eserlerinde halkın sesi olmuştur. Gecekonduda başlayan zor hayatını, kalemini mizahla açarak sivri mesajlarla eserlerinde işlemiştir. İçinden çıktığı toplumun sorunlarına ışık tutmuş ve halkın yaşam tarzını, geleneklerini, inançlarını bir ayna gibi yansıtmıştır. Bu çalışmada, Muzaffer İzgü'nün eserlerinde yer alan halk bilimi unsurları tespit edilmiştir. Yazar, ilk olarak çocuk kitapları ile akla gelmesi sebebiyle daha çok o alan üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu nedenle bu çalışma, Muzaffer İzgü'nün eserlerine farklı bir açıdan yaklaşıp, eserlerinde yer alan halka ait unsurları ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the process from the existence of humanity to the present, individuals have been living in groups. While these communities live together, they continue their lives in the light of a set of material and spiritual rules shaped by the common origin, belief and thought structure of the individuals. Culture encompasses all of these material and spiritual traditions that have been passed down from generation to generation. The transfer of culture takes place verbally and in writing. The tradition, which started orally, continues to be transmitted in writing so that it is not lost. The names in our contemporary literature have been influenced by the society they live in and inevitably reflected it in their works. One of these names is Muzaffer İzgü. The author, who presents his life under difficult conditions in Adana to the reader with humor, has been the voice of the people in his works. He wrote about his difficult life, which started in the shantytown, in his works with pointed messages by opening his pen with humor. He shed light on the problems of the society he came from and reflected the lifestyle, traditions and beliefs of the people like a mirror. In this study, folklore elements in Muzaffer İzgü's works were determined. Since the author first came to mind with children's books, more studies were conducted on that field. For this reason, this study aims to approach the works of Muzaffer İzgü from a different perspective and to reveal the elements of the public in his works.