2020-2021 eğitim öğretim yılı 5. sınıf Türkçe ders kitabındaki metinlerde yer alan deyimler, atasözleri ve birleşik fiiller
2020-2021 academic year idioms, proverbs and combined verbs in the texts of the 5th. grade Turkish textbook
- Tez No: 753884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN GÜLLÜDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
İnsanların kelimelerle düşünüp kendilerini kelimelerle ifade ettiği düşünüldüğünde kelime hazinesinin insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Deyimler, atasözleri ve birleşik fiiller bulunduğu dilin kültürünü, yaşam biçimini yansıtan, kendine özgü ifadeleri bulunan önemli kültür ürünleridir. Bu kültür ürünlerinin gelecek nesle aktarılmasında eğitim ve öğretimin oldukça önemli yeri bulunmaktadır. Okullarda Türkçe dersi ile dil ve kültür öğretimi sistemli bir şekilde ve planlı olarak yapılmakta olup Türkçe derslerinde araç olarak ders kitapları kullanılmaktadır. Bu çalışma ile 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı'ndaki metinlerde yer alan deyimler, atasözleri ve birleşik fiilleri tespit edilmiştir. Çalışma giriş, birinci bölüm, ikinci bölüm,üçüncü bölüm, sonuç ve öneriler bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde dil ve söz varlığı hakkında bilgi verilerek bu konu hakkında yapılan çalışmalardan araştırmanın amacı ve kapsamından bahsedilmiştir. Birinci bölümde materyal ve yöntemden bahsedilmiştir. İkinci bölümde deyimler, atasözleri ve birleşik fiiller hakkında bilgi verilmiştir. Bu bilgilerden sonra Türkçe eğitim ve öğretiminde deyimler, atasözleri ve birleşik fiillerin yeri ve öneminden bahsedilmiştir. Metinlerde geçen deyimler ve atasözlerinin TDK'ye göre anlamları yazıldıktan sonra deyim, atasözü ve birleşik fiiller metinde geçtiği cümle ile birlikte yazılmıştır. Üçüncü bölümde deyim, atasözü ve birleşik fiillerin kullanım sıklığı ve dizini verilmiştir. Sonuç ve öneriler bölümünde deyimler, atasözleri ve birleşik fiillerden kaç tane tespit edildiği yazılmış ve kullanım sıklığı oluşturulmuştur. Önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışma ile hazırlanacak yeni Türkçe ders kitaplarına kaynaklık etmek, mevcut olan Türkçe ders kitabına kaynaklık etmek, deyimler, atasözleri ve birleşik fiiller ile ilgili araştırmalara kaynaklık etmek, Türkçe öğretmenlerine 5. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan deyimler, atasözleri ve birleşik fiiller hakkında fikir vermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering that people think with words and express themselves with words, vocabulary has an important place in human life.Idioms, proverbs and combined verbs are important cultural products that reflect the culture of the language in which they are located, the way of life, have their own unique expressions. Education and training have a very important place in the transfer of these cultural products to the next generation. Turkish language and culture teaching is carried out systematically and planned in schools, and textbooks are used as tools in Turkish lessons.With this study, 5. Idioms, proverbs and combined verbs included in the texts in the Classroom Turkish Textbook have been identified. The study consists of introduction, first part, second part, third part, conclusion and recommendations sections. In the introduction section, information about the existence of language and vocabulary was given and the purpose and scope of the research were mentioned from the studies conducted on this subject. In the first chapter, the material and method are mentioned. In the second part, information is given about idioms, proverbs and united elephants. After this information, idioms, proverbs and the place and importance of united elephants were mentioned in Turkish education and training. After the meanings of the idioms and proverbs mentioned in the texts according to the TDK were written, the idiom, proverb and united elephants were written together with the sentence passed in the text. In the third part, the frequency and index of use of idioms, proverbs and combined verbs are given. In the conclusion and recommendations section, idioms, proverbs and how many of the combined elephants have been identified have been written down and the frequency of their use has been established. Suggestions have been made.To Turkish Turkish language textbooks to be prepared with this study, to Turkish language textbooks to be prepared, to research idioms, proverbs and compound verbs, to Turkish teachers 5. the class is intended to give an idea of the idioms, proverbs and combined verbs contained in the Turkish textbook.