Gülseren Budayıcıoğlu'nun Madalyonun İçi: Bir Psikiyatrin Not Defterinden adlı romanında ikilemeler
The reduplications in Gulseren Budayıcıoğlu's work titled'Inside of the Medallion: From a Psychiatric Notebook'
  1. Tez No: 753885
  2. Yazar: CÜNEYT GÜLÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN GÜLLÜDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada Gülseren Budayıcıoğlu'nun ilk baskısı Ağustos 2004'te yapılan ve içerisinde çeşitli nedenlerle kendisine başvuran hastaların başından geçenleri belirli bir olay örgüsü dâhilinde anlattığı“Madalyonun İçi: Bir Psikiyatrin Not Defterinden”adlı eserde geçen ikilemeler konu edilmiştir. Çalışmanın amacı, Gülseren Budayıcıoğlu'nun söz konusu eserinde geçen ikilemelerle ikileme konusunu yapı, anlam, görev, köken ve aldıkları ekler bakımından sınıflandırmaktır. Çalışma; Giriş, İkilemeleri Oluşturan Sözcüklerin Yapısı, İkilemeleri Oluşturan Sözcüklerin Anlam İlişkileri, Farklı Oluşumlu İkilemeler, Kökenleri Bakımından İkilemeleri Oluşturan Sözcükler, Cümle İçerisindeki Görevlerine Göre İkilemeler, İşletme Eki Almış İkilemeler ve Sonuç olmak üzere sekiz bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ikileme için yapılan tanımlardan, araştırmacıların ikileme için kullandıkları terimlerden, ikilemelerin özelliklerinden ve öneminden, ülkemizde ikilemeler üzerine yapılan çalışmalardan, Gülseren Budayıcıoğlu'nun hayatı ve eserlerinden ve son olarak çalışmaya konu olan“Madalyonun İçi: Bir Psikiyatrin Not Defterinden”isimli eserinden bahsedilmiştir. Çalışmanın diğer bölümlerinde ikilemeler yapı, anlam, köken, sözcük türü ve aldığı ekler bakımından ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise; eserde tespit edilen ikilemelerin yorumu yapılmış ve bu yorumlardan çıkan sonuçlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reduplications in Gülseren Budayıcıoğlu's work titled“Inside the Medallion: From a Psychiatric Notebook”, which was first published in August 2004 and in which she tells about the experiences of the patients who applied to her for various reasons, within a certain plot, are the subject. The aim of the study is to classify the reduplications and reduplication subject in Gülseren Budayıcıoğlu's aforementioned work in terms of structure, meaning, function, origin and suffixes. Study consists of eight chapters which are; The Introduction, The Structure of Words Forming Reduplications, Meaning Relationships of Words Forming Reduplications, Reduplications with Different Occurrence, Words Forming Reduplications in Terms of Their Origins, Reduplications According to Their Functions in the Sentence, Reduplications with Business Suffixes, and Conclusion. In the introduction, the definitions made for reduplication, the terms used by researchers for reduplication, the characteristics and importance of reduplications, the studies on reduplications in our country, the life and works of Gülseren Budayıcıoğlu, and finally her work called“The Inside of the Medallion: A Psychiatric Notebook”are mentioned. In the other parts of the study, reduplications are discussed in terms of structure, meaning, origin, word type and suffixes. In the conclusion part; the reduplications identified in the work were interpreted and the results of these interpretations were discussed.