Ortaokul Türkçe öğretim programının öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeye etkisine yönelik öğretmen görüşleri
Teacher opinions on the effect of secondary school Turkish teaching program on developing students' critical thinking skills
  1. Tez No: 753893
  2. Yazar: BEDİHA COŞGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAMİ ARSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Üretken olan ve problemleri çözebilen bir nesil yetiştirebilmek için eğitim süreçleri değişmeli ve güncel duruma uygun olmalıdır. Bireyler öncelikle ana dillerinde bu ahengi ve başarıyı sağlarsa diğer tüm alanlarda da aynı sonucu gerçekleştirebileceklerdir. MEB, 2004 yılında ortaokul öğretim programında yeni bir düzeltim durumunu yaşama geçirmeye çalışmıştır. Bu düzeltim çalışması doğrultusunda Ortaokul Türkçe Öğretim Programı yapılandırmacı anlayışı yönünde güncellenmiştir. Hazırlanan yeni program pilot uygulama olarak 2004-2005 Eğitim Öğretim yılında uygulanmıştır. 2005-2006 Öğretim yılında da tüm ülkede kullanımına geçilmiştir. Bu çalışmanın hedefi, Ortaokul Türkçe dersi Programının, öğrencilerin eleştirel becerilerinin gelişmesine etkisine ilişkin Türkçe öğretmenlerinin görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmada olgubilim deseninden faydalanılmıştır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından hazırlanan, çalışmanın amacı ve alt amaçları doğrultusuna uygun olarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formuna göre elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2021/2022 Öğretim yılında Sivas ilinin merkezinde Türkçe öğretmeni olarak görev yapan 26 kişiden oluşmaktadır. Bu araştırmada, görüşme yoluyla toplanan bulgular, betimsel analiz yaklaşımıyla çözümlenecektir. Çalışmada, her sorunun yanıtlarının analizi yapılmıştır. Temalar oluşturulurken, görüşme soruları bağlamında öğretmenlerle yapılan görüşmelerden elde edilen yanıtlardan hareketle ilişkili veya birbirine benzeyen kavramlar ortak temada işlenmiştir. Oluşturulan temalar öğretmenlerden alınan doğrudan alıntılarla desteklenmiştir. Araştırma sonucunda, araştırmaya katılan öğretmenler Ortaokul Türkçe Öğretim Programının eleştirel düşünme becerisini geliştirme açısından pek uygun olmadığını belirtmişlerdir. Özellikle dinleme/izleme beceri alanı, yazma beceri alanı ve dil bilgisi ile ilgili kazanımların yetersiz olduğunu ve bu becerilerin kazanımlarını vermekte zorlandıklarını ifade etmişlerdir. Araştırmaya katılan öğretmenler, eleştirel düşünmenin geliştirilmesinde kazanımların pek yeterli olmadığını, kazanımların uygulanmasının zor olduğunu, ders kitaplarının ve ders kitaplarındaki etkinliklerin içeriğinin zenginleştirilmesi gerektiğini ve bu durumun öğrencilerde teknoloji bağımlılığının fazla olmasından kaynaklandığı belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In order to raise a generation that is productive and able to solve problems, educational processes must change and be appropriate to the current situation. If individuals first achieve this harmony and success in their mother tongue, they will be able to achieve the same result in all other fields. In 2004, the Ministry of National Education tried to implement a new revision in the secondary school curriculum. In line with this new revision, the Secondary School Turkish Curriculum has been updated in the direction of constructivist understanding. The newly prepared program was implemented as a pilot scheme in the 2004-2005 academic year. It was started to be used all over the country in the 2005-2006 academic year. The aim of this study is to determine the opinions of Turkish teachers about the effect of the Secondary School Turkish Curriculum on the development of students' critical skills. Phenomenology design was used in the study. In the research, the data were obtained according to the semi-structured interview form prepared by the researcher in accordance with the purpose and sub-objectives of the study. The study group of the research consists of 26 people who work as Turkish teachers in the center of Sivas in the 2021/2022 academic year. In this research, the findings collected through interviews will be analyzed with a descriptive analysis approach. In the study, the answers to each question were analyzed. While creating the themes, related or similar concepts based on the answers obtained from the interviews with the teachers in the context of the interview questions were processed in the common theme. The themes created were supported by direct quotations from the teachers. As a result of the research, the teachers who participated in the research stated that the Secondary School Turkish Curriculum was not very suitable for developing critical thinking skills. In particular, they stated that the acquisitions related to listening/watching skill area, writing skill area and grammar knowledge were insufficient and they had difficulty in giving the acquisitions of these skills. The teachers who participated in the research stated that the achievements were not sufficient in the development of critical thinking, the implementation of the objectives was difficult, the content of the textbooks and the activities in the textbooks should be enriched, and this was due to the high technology addiction among the students.