Fen ve matematik entegrasyonu ile hazırlanan etkinliklerin üstün yetenekli ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme ve bilimsel süreç becerilerine etkisi
The impact of the activities prepared through the integration of science and mathematics on the critical thinking and science process skills of the gifted 6th grade secondary school students
  1. Tez No: 388192
  2. Yazar: AHSEN SEDA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen ve matematik entegrasyonu ile hazırlanan etkinliklerin üstün yetenekli ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme ve bilimsel süreç becerilerine etkisini araştırmaktır. Araştırmada, tek grup ön-test ve son-test deneysel deseni ile nicel ve nitel araştırma tekniklerinin aynı çalışmada kullanıldığı karma yöntem araştırması kullanılmıştır. Araştırma, 2013-2014 eğitim öğretim yılı bahar döneminde İç Anadolu'da MEB'na bağlı bulunan bir Bilim ve Sanat Merkezi'ne devam eden 6. sınıf (N=6) öğrencileri ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında; 1) Cornell Eleştirel Düşünme Ölçeği Düzey X, 2) Bilimsel Süreç Beceri Testi, 3) Yarı yapılandırılmış Görüşme Formu, 4) Yansıtıcı Günlük 5) Araştırmacı Günlüğü ve 6) Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada, üstün yetenekli öğrencilerin üst düzey bilişsel becerilerini geliştirmesi hedeflenen fen ve matematik entegrasyonu ile hazırlanmış etkinlikler uygulanarak, elde edilen veriler analiz edilmiştir. Ayrıca, nitel veri toplama yöntemiyle öğrencilerin yapılan araştırmaya ve BİLSEM'e dair görüşleri alınmıştır. Araştırmanın nicel kısmını oluşturan verilerin analizi bir istatistik programı ile çözümlenmiştir. Nitel verilerin analizi ise içerik analizi ile yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, öğrencilerin eleştirel düşünme düzeyi ön-test son-test puanları ile bilimsel süreç becerilerinin ön-test son-test puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin Bilim ve Sanat Merkezinde yeteneklerini geliştirebilecekleri; ilgi, merak ve yeteneklerine uygun bir eğitim programına ihtiyaç duydukları sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda uygulayıcı ve araştırmacılar için bazı öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Üstün yeteneklilik, fen ve matematik entegrasyonu,eleştirel düşünme, bilimsel süreç becerisi, Bilim ve Sanat Merkezi, altıncı sınıf, karma yöntem araştırması, deneysel desen.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the impact of the activities prepared through the integration of science and mathematics on the critical thinking and science process skills of the gifted 6th grade secondary school students. A mixed methods research in which the one group pretest-posttest experimental design and quantitative and qualitative research techniques are utilized are employed in the study. The study is conducted with six 6th grade students in a Center for Science & Arts, that is within the Ministry of National Education, in Central Anatolia for the spring semester of 2013-2014 academic year. To collect data, i) Cornell Critical Thinking Test Level X, ii) Science Process Skills Test, iii) Semi-structured Interview Form, iv) Reflective Diary, v) Researcher's Journals and vi) Personel Information Form are utilized. In the study, the activities which are prepared through integrating science and technology into mathematics in order to improve high-order cognitive skills of students are carried out, and findings are analysed. Besides, the students's opinions about the study and the Center for Science & Arts are obtained through the qualitative data collection method. The analysis of the data that constitutes the quantitative part of the study is done by using a statistics program. The analysis of the qualitative data is done through the content analysis. According to the findings of the sudy, there is a significant difference between pretest and posttest scores of students' critical thinking levels and between pretest and posttest scores of science process skills. Additionally, this study concludes that students need an educational program that are appropriate for their interests, wonders, and skills and by which they can improve their skills. In this context, some proposals are presented for implementers and researchers. Key Words : Giftedness, the integration of science and mathematics, critical thinking, science process skills, the Center for Science & Arts, 6th grade, mixed methods research, experimental design.