Kadın öğretmenlerin önündeki cam tavan engelleri ve algılanan örgütsel adalet arasındaki ilişki (Konya-Selçuklu örneği)
The relationship between glass ceiling obstacles and perceived organizational justice for female teachers Konya Selcuklu example
- Tez No: 753892
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı Konya ili Selçuklu ilçesinde bulunan devlet okullarında görevli öğretmenlerin görüşlerine dayanarak, kadın öğretmenlerin önündeki cam tavan engelleri ve algılanan örgütsel adalet arasındaki ilişkinin incelenmesidir dolayısıyla ilişkisel tarama modelindedir.. Araştırmanın evreni Konya ili Selçuklu ilçesinde şubat 2022 itibariyle bulunan 198 devlet okulu ile bu okullarda görev yapan 7292öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada bir tabakalı örnekleme olan kümele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örneklemi 26 okul ve 410 öğretmenden oluşmaktadır. Katılımcılar kadın(214) ve erkek (196)öğretmenlerden oluşup %82,4 (n=338) lisans, %17,1'ü (n=70) yüksek lisans, %0,5'i doktora(n=2) eğitim düzeyindedir. Araştırmada Güney, Aksu ve Yurdabakan (2018)tarafından geliştirilen“Kadın Öğretmenlerin Yöneticilikle İlgili Karşılaştıkları Cam Tavan Engelleri Ölçeği”ile Niehoff ve Moorman (1993) tarafından geliştirilmiş olup, Polat (2007) tarafından Türkçeye çevrilerek uygulanan“Örgütsel Adalet Ölçeği”kullanılmıştır Bulunan verilerin analizinde SPSS 24.0 istatistik programı kullanılmış olup, verilerin çözümlenmesi aşamasında t-testi, tek yönlü ANOVA testi ve gruplar arası ayrımın ortaya konulması için Tukey HSD analizi kullanılmıştır. Ayrıca cam tavan sendromu ile örgütsel adalet ölçeklerinin alt boyutları arasındaki bağı belirlemek için“Paerson Korelâsyon”testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kişilerin cam tavan sendromu ve örgütsel adalet algıları arasında negatif yönlü bir ilişki mevcuttur. Cam tavan alt boyutlarından toplumsal faktörler ile işlemsel adalet ve dağıtımsal adalet arasında düşük düzeyde negatif yönlü ilişki gözlenmektedir. Örgütsel faktörler ile dağıtımsal adalet arasında düşük düzeyde negatif yönlü ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between glass ceiling barriers in front of female teachers and perceived organizational justice, based on the opinions of teachers working in public schools in Selçuklu district of Konya. The universe of the research consists of 198 public schools in Konya province Selçuklu district as of February 2022 and 7292 teachers working in these schools. Cluster sampling method, which is a stratified sampling, was used in the study. Its sample consists of 26 schools and 410 teachers. Participants consisted of female (214) and male (196) teachers, 82.4% (n=338) undergraduate, 17.6% (n=72) level. In the research,“Glass Ceiling Barriers Scale”developed by Güney, Aksu and Yurdabakan (2018) and“Organizational Justice Scale”developed by Niehoff and Moorman (1993) and translated into Turkish by Polat (2007) were used. scanning model. SPSS 24.0 statistical program was used in the analysis of the data, and t-test, one-way ANOVA test, and Tukey HSD analysis were used to reveal the distinction between groups in the analysis of the data. In addition, the“Paerson Correlation”test was used to determine the link between the glass ceiling syndrome and the sub-dimensions of the organizational justice scales. There is a relationship between the glass ceiling syndrome and organizational justice perceptions of the people participating in the research. But the direction of the relationship is negative. From this point of view, there is a negative relationship between the variables. There is a low level of negative relationship between social factors, procedural justice and distributive justice, which are sub-dimensions of the glass ceiling. There is a low level of negative correlation between organizational factors and distributive justice.