Yükseköğretim İngilizce öğretiminde uzaktan eğitimin etkililiğine ilişkin öğretim elemanları ve öğrencilerin görüşleri
The opinions of the instructors and the students on the effectiveness of distance education in teaching English at higher education level
  1. Tez No: 753897
  2. Yazar: AYSU LÜLECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Dijitalleşme, eğitimde etkisini yeni yeni gösterirken Covid-19 pandemisi tüm dünyada zorlu bir süreci başlatmış ve eğitimi sürdürebilmek uğruna acilen geçilen uzaktan eğitim;“yola devam edebilmek için acilen inşa edilen bir köprü”görevini görmüştür. Yabancı dil olarak İngilizce öğrenmenin önemi düşünüldüğünde, yüksek nitelikte iş gücü sağlayan ve bilimin geliştiği üniversitelerde yabancı dil öğretiminin de uzaktan eğitimdeki gidişatı merak konusu olmuştur. Bu araştırmada, yükseköğretim basamağındaki İngilizce öğretiminde uzaktan eğitimin etkililiğine ilişkin öğretim elemanları ve öğrencilerin görüşlerini hem senkron hem de asenkron boyutlarıyla incelemek amaçlanmıştır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak öğretim elemanları ve öğrenciler için araştırmacı tarafından oluşturulan görüşme formları kullanılmıştır. Öğretim elemanlarına ulaşmak için amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ve ölçüt örnekleme; öğrenciler için ise kartopu örnekleme ve ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Balıkesir Üniversitesi'nde Yabancı Diller Yüksekokulu'na bağlı olarak lisans düzeyinde İngilizce eğitimi veren 10 öğretim elemanı ve aynı üniversitede öğrenim gören 16 lisans öğrencisi oluşturmuştur. Katılımcılar, Covid-19 salgını ile 2019-2020 akademik yılı bahar dönemindeki asenkron eğitimde kullanılmış olan Balıkesir Üniversitesi UZEM (Uzaktan Eğitim Merkezi) ve 2020-2021 akademik yılı güz döneminde senkron eğitimde kullanılmış olan Microsoft Teams platformuna ilişkin deneyimlere sahiptir. Verilerin analizinde içerik analizi ve betimsel analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretim elemanı ve öğrencilerin uzaktan eğitimde yeterli kişisel olanaklara sahip oldukları fakat hem senkron hem asenkron eğitimde motivasyon eksikliği yaşadıklarını ve iki grubun da öğrencilerin sosyal davranışlarını geliştiremediği yönünde görüşleri olduğu saptanmıştır. Öğretim elemanlarının çoğunun hibrit eğitimi tercih etmesine karşın, öğrencilerin çoğunun yüz yüze eğitimi tercih ettiği belirlenmiştir. Katılımcıların öneri ve beklentilerinin en çok nitelikli araçlar ve internet kullanımı ile aktif öğrenme ortamını sağlama noktasında toplandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
While digitalization has just had its impact on education, the Covid-19 has started a difficult process all over the world and distance education, which was urgently passed for the sake of sustaining education; it served as“a bridge that was urgently built to be able to continue on the road”. Considering the importance of English as a foreign language, the state of foreign language teaching in distance education at universities that provide high quality workforce and develop science has been a matter of curiosity. In this research, it is aimed to examine the opinions of the instructors and the students on the effectiveness of distance education in English teaching at higher education level with both synchronous and asynchronous dimensions. The study was carried out in the case study pattern, which is one of the qualitative research methods. As a data collection tool, interview forms created by the researcher for the instructors and the students were used. Convenience sampling and criterion sampling among purposive sampling methods to reach the instructors; snowball sampling and criterion sampling methods were used for the students. The sample of the study consisted of 10 instructors teaching English at undergraduate level affiliated to School of Foreign Languages at Balikesir University and 16 undergraduate students studying at the same university. Participants have experience with Balikesir University DEC (Distance Education Center), which was used in asynchronous education in the spring semester of 2019-2020 academic year due to the Covid-19 pandemic, and Microsoft Teams platform, which was used in synchronous education in the fall semester of 2020-2021 academic year. Content analysis and descriptive analysis methods were used in the analysis of the data. According to the results of the research, it has been determined that the instructors and the students have sufficient personal opportunities in distance education, but they lack motivation in both synchronous and asynchronous education, and both groups have opinions that the students cannot improve their social behaviours. Although most of the instructors preferred hybrid education, it was determined that most of the students preferred face-to-face education. It was concluded that the suggestions and expectations of the participants were mostly gathered at the point of providing an active learning environment with the use of qualified tools and internet.