An epidemiological molecular and immunological study of hepatitis B virus type among blood donors in Dhi Qar governorate
Dhi Qar valiliği'nde kan bağışçıları arasında hepatit B virüsü tipinin epidemiyolojik moleküler ve immünolojik bir çalışması
  1. Tez No: 753920
  2. Yazar: RABAB ABBAS GHALEB ALABBAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR KEMAL YAZGAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AMRAN MEZHER LAWAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Hepatit B virüsü enfeksiyonu, kısmi veya total olmak üzere yaşam kalitesinin tüm yönlerini etkileyen bir enfeksiyondur. Amaç: Bu çalışmanın amacı, hepatit B'ye karşı bağışıklığın bazı göstergelerini tanımlamaktır. Metodoloji: Betimleyici kesitsel bir çalışma. Çalışma Ocak 2022-Temmuz 2022 tarihleri arasında El-Hüseyin Eğitim Hastanesi'nde yürütülmüş olup, çalışma örneklemi 55 kişilik bir kontrol grubu, 55 kadın ve 55 erkekten oluşmaktadır. Veri analizinde değişen derecelerde hastalık aktivitesi ile, sayı, yüzde ve ortalama testler, Kruskal-Wallis testi ve Dunn testi kullanılmıştır. Bulgular: Kontrol grubunun yaş ortalaması 45,65 ± 15,66, pozitif grubun yaş ortalaması 48.98 ± 16.66 ve negatif grubun yaş ortalaması 54,57 ± 18,56 idi. Bu demografik veriler ile HBV tarama testlerindeki etkileşim arasında yaş grubu, Albümin, ALT, Beyaz kan hücreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır (R) total GGT, pozitif grupta kontrol grubuna ve etkileşimli gruplara göre istatistiksel olarak daha yüksek değerler göstermiştir (p < 0,05). m-GGT ve S-GGT fraksiyonu pozitif grupta diğer iki gruba göre anlamlı derecede daha yüksek değerler gösterdi. Sonuç: Hepatit C hastalarında görüldüğü gibi s-GGT fraksiyonunun hepatosit yıkımının spesifik bir biyobelirteci olduğu fikri desteklenmektedir. Pozitif grupta 5-GGT fraksiyonunun daha büyük olmasına rağmen, b- GGT/S-GGT oranı bu grupta en düşük değerlere sahipti; b-GGT/S-GGT-pozitif gruptaki 75. yüzdelik dilimin hem kontrol hem de etkileşim gruplarında %25'ten az olduğunu belirtmekte fayda var.
Özet (Çeviri)
Background: Hepatitis B virus infection is an infection that affects all aspects of quality of life, whether partial or total. Objective: The aim of this study is to identify some indicators of immunity against hepatitis B. Methodology: A descriptive cross-sectional study. The study was conducted at Al-Hussein Teaching Hospital between January 2022 and July 2022, and the study sample consisted of a control group of 55, a group of 55 females and 55 males. With varying degrees of disease activity in the data analysis, the number, percentage, and mean tests, the Kruskal-Wallis test, and the Dunn test were used. Results: The mean age of the control group was 45.65 ± 15.66, the mean age of the positive group was 48.98 ± 16.66 and the mean age of the negative group was 54.57 ± 18.56. There is a statistically significant relationship between age group, Albumin, ALT, White blood cells between these demographic data and interaction in HBV screening tests (R) total GGT showed statistically higher values in the positive group when compared to the control group and the interactive groups (p < 0.05). The m-GGT and S-GGT fraction showed significantly higher values in the positive group than in the other two groups. Conclusion: The idea that the s-GGT fraction is a particular biomarker of hepatocyte destruction, as seen in hepatitis C patients, is supported. Despite the fact that the 5-GGT fraction was larger in the positive group, the b-GGT/S-GGT ratio had the lowest values in this group; it is worth noting that the 75th percentile in the b-GGT/S-GGT-positive group was less than 25% in both the control and interaction groups.