Uygun maske yapımı için yüz antropometrisinin incelenmesi
Examining facial anthropometry for appropriate mask making
  1. Tez No: 753944
  2. Yazar: BÜŞRA UYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK MURAT ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yapılan bu çalışmayla yüzde bazı antropometrik noktalar üzerinde ölçümler yapıp yüze daha uyumlu maskeler üretimine katkı sağlamak amaçlandı. Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde çeşitli nedenlerle baş Bilgisayarlı Tomografi (BT) incelemesi yapılmış 18-60 yaş aralığında 25'i kadın ve 25'i erkek olmak üzere toplam 50 kişiye ait BT görüntüleri incelendi. Bu görüntüler de kemik üzerinden; ectoconchion-ectoconchion (Ec-Ec), zygion- zygion (Zyg-Zyg), zygomaxillare-zygomaxillare (Zm-Zm), gonion-gonion (Go-Go), rhinion-nasospinale (Rh-Nas), rhinion-menton (Rh-Me) antropometrik noktaları arasındaki uzaklıklar ile yüzün hem sağ hem de sol tarafında bulunan condylion- gnathion (Co-Gn), condylion-gonion (Co-Go), condylion-rhinion (Co-Rh) antropometrik noktaları arasındaki uzaklıklar ölçüldü. Yumuşak doku üzerinden; alare-alare (al-al), zygion-zygion (zy-zy) antropometrik noktaları arasındaki uzaklıklar ile yüzün hem sağ hem de sol tarafında bulunan otobasion superior- otobasion inferior (obs-obi) arasına çizilen kavsin uzunluğu ölçüldü. Bilateral ölçülen parametreler kendi aralarında ve tüm parametreler kadın-erkek olarak karşılaştırıldı. Kemik üzerindeki tüm parametreler erkeklerde kadınlardan anlamlı olarak daha uzun bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
With this planned study, It was aimed to make measurements on some anthropomrtric points on the face and to contribute to the production of masks that are more compatible with the face. Computed Tomography (CT) images of 50 people, including 25 women and 25 men between the ages of 18 and 60, CT images of patients who carried out CT examinations at Zonguldak Bülent Ecevit University Health Application and Research Hospital for any reason were evaluated retrospectively. Images on the bone; ectoconchion-ectoconchion (Ec-Ec), zygion-zygion (Zyg-Zyg), zygomaxillare- zygomaxillare (Zm-Zm), gonion-gonion (Go-Go), rhinion-nasospinale (Rh-Nas), rhinion-menton (Rh) -Me) the lengths of the line drawn between them and the condylion-gnathion (Co-Gn), condylion-gonion (Co-Go), condylion-rhinion (Co-Rh) lines on both the right and left sides of the face were measured. Images on the soft tissue; alare-alare (al-al), zygion-zygion (zy-zy), the lengths of the line drawn between them and the length of the arch drawn between the otobasion superior- otobasion inferior (obs-obi) located on both the right and left sides of the face were measured. Bilateral measured parameters were compared among themselves and all parameters were compared as male and female. All parameters on bone were found to be significantly longer in males than females (p0,05).