Alloxan ile indüklenen diyabetli ratlar üzerine karamuk (Berberis crataegina DC.) etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of barberry (berberis crataegina DC.) on rats with alloxan induced diabetes
  1. Tez No: 753948
  2. Yazar: RABİA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Berberis türlerinde bulunan Berberinin, glukoz metabolizması üzerinde düzenleyici etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı Berberis crataegina DC. bitkisinin köklerinden elde edilen ekstraktın alloksan ile oluşturulan diyabetli ratlar üzerindeki etkilerini incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 36 Albino Wistar erkek rat kullanıldı. Ratlar her grupta 6 adet olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Gruplar; 1. Sağlıklı kontrol grubu, 2. Diyabetli kontrol grubu, 3. Sağlıklı ve Berberis crataegina DC. su ekstresinin 600 mg/kg uygulanan grup, 4, 5 ve 6. gruplar diyabetli ve farklı dozlarda (dördüncü gruba 150 mg/kg, beşinci gruba 300 mg/kg, altıncı gruba 600 mg/kg) Berberis crataegina DC. su ekstresi uygulanan grup olarak belirlendi. 1. ve 2. grup hariç, diğer gruplara 19 gün intragastrik gavaj ile su ekstresi verildi. 5, 10 ve 19. günlerde ratların kuyruk veninden alınan kanlarda glukoz ölçümleri yapıldı. 19. günün sonunda ratlar sakrifiye edilerek alınan böbrek ve karaciğer doku örnekleri biyokimyasal ve histopatolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Berberine in Berberis species is known to have a regulatory effect on glucose metabolism. The aim of this study is Berberis crataegina DC. the aim of this study is to examine the effects of the extract obtained from the roots of the plant with alloxan on diabetic rats. Materials and Methods: 36 Albino Wistar male rats were used in our study. Rats were divided into 6 groups, 6 in each group. Groups; 1st healthy control group, 2nd the diabetes control group, 3th healthy and Berberis crataegina DC. 600 mg/kg of the water extract was applied to the group, 4th, 5th, and 6th groups with diabetes and at different doses (150 mg/kg to the 4th group, 300 mg/kg to the 5th group, 600 mg/kg to the 6th group) Berberis crataegina DC. water extract was determined as the applied group. Except for the 1st and 2nd groups, water extract was given to the other groups by intragastric gavage for 19 days. On the 5th, 10th and 19th days, blood glucose measurements were made from the tail vein of the rats. Finally, the rats have sacrificed, kidney and liver tissues were taken and examined biochemically and histopathologically.