Astım ve alerjik rinitli çocuklarda alerjen immünoterapinin yaşam kalitesi üzerindeki etkisi
The effect of allergen immunotherapy on quality of life in children with asthma and allergic rhinitis
- Tez No: 753949
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT SAPAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Astım, pek çok hücre ve hücresel elementin rol aldığı, değişik uyaranlara karşı artmış havayolu duyarlılığı ve geri dönüşümlü havayolu obstrüksiyonu ile karakterize kronik enflamatuar bir hastalıktır. Alerjik rinit, burun akıntısı, kaşıntı ve konjesyon ile göz ve boğazda kaşıntı, hapşırık gibi semptomlarla kendisini gösteren bir kronik hastalıktır. Alerjen immünoterapi, alerjik hastalıklarda kür sağlayabilen tek tedavi yöntemidir. Yapılan çalışmalarda; immünoterapi ile astım ve alerjik rinit bulgularında anlamlı iyileşme sağlandığı, hastalarda ilaç kullanımının azaldığı, rinitli hastalarda astım gelişiminin önlendiği ve yeni duyarlanmaların azaltılabildiği gösterilmiştir. Çalışmamıza Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Alerji polikliniğinde takipli olan 5-18 yaş arası toplam 64 hasta grubu ve 68 kontrol grubu olmak üzere 132 çocuk alındı. Çocuk Alerji Polikliniği'nde takip edilen alerjen immünoterapi tedavisi alan astımlı ve alerjik rinitli hastalarda yaşam kalitesi incelenmekte, alerjik hastalıkların kontrolünün sağlanmasında etkili olabilecek faktörlerin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmadan elde edilecek sonuçlar ile; yaşam kalitesini arttıran, alerjik hastalıkların kontrolünü sağlayan etkenlerin saptanıp hayata geçirilmesi ve bu hasta grubunun yaşam kalitesi artmış bireyler olarak yaşamın her alanına etkin katılımlarının sağlanabilmesi hedeflenmiştir. Çalışmamız; astım ve alerjik rinitli olguların, sosyodemografik verileri, klinik tetkik sonuçları, astım kontrolü ve genel yaşam kalitesi anketleri ile değerlendirildiği geniş bir çalışmadır. Çalışmamızda kullanılan yaşam kalitesi ölçekleri olan KINDL, ÇİYKÖ anket sonuçları değerlendirildiğinde; immünoterapi tedavisi alan astım ve/veya alerjik rinitli hastaların yaşam kalitelerinin; immünoterapi tedavisi almayan farmokoterapi alan hastalara göre istatistiksel olarak daha iyi olduğu görülmüştür. Sonuç olarak çalışmamız; immunoterapi alan ve almayan astım ve alerjik rinitli hastalarda, immunoterapinin yaşam kalitesine etkisinin değerlendirildiği özgün bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Asthma is a chronic inflammatory disease with reversible airway obstruction characterized by increased airway sensitivity to various stimuli in which many cells and cellular elements play a role. Allergic rhinitis is a chronic disease that manifests itself with symptoms such as runny nose, congestion, sneezing and itching in the eyes and throat. Allergen immunotherapy is the only treatment method that can cure allergic diseases. Studies have shown that immunotherapy provides a significant improvement in asthma and allergic rhinitis symptoms, decreases the need for drugs, prevents development of asthma in patients with rhinitis and reduces new sensitizations. A total of 132 children, 64 patient group and 68 control group, aged between 5-18 who were followed up in the Pediatric Allergy Outpatient Clinic of Uludağ University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Allergy were included in our study. The quality of life of patients with asthma and allergic rhinitis followed up in Pediatric Allergy Polyclinic and receiving allergen immunotherapy treatment was examined, and we aimed to reveal the factors that may be effective in the control of allergic diseases. With the results to be obtained from this study; we aim to identify and implement the factors that increase the quality of life and control allergic diseases and to ensure active participation of these patients in all areas of life. This is a large study that evluates cases with asthma and allergic rhinitis with socio-demographic data, clinical examination results, asthma control and general quality of life questionnaires. The results of KINDL and PedsQL questionnaires, which are the quality of life scales used in our study, are evaluated; quality of life of patients with asthma and/or allergic rhinitis receiving immunotherapy; It was found to be statistically better than the patients who received pharmacotherapy who did not receive immunotherapy treatment. Consequently, our study is a unique study that evaluated the effect of immunotherapy on the quality of life in asthma and allergic rhinitis patients who received or did not receive immunotherapy.