Investigation of phototherapeutic effect of photosensitizer coated quantum dot nanoparticles on trichophyton rubrum
Foto hassaslaştırıcı kaplı kuantum noktacık nanopartiküllerin trichophyton rubrum üzerine fototerapötik etkisinin incelenmesi
- Tez No: 753963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Onikomikoz; dermatofitler, mayalar ve küf mantarları tarafından enfekte olan el ve çoğunlukla ayak tırnaklarında görülen bulaşıcı mantar enfeksiyonlarını tanımlar. Dermatofitler, ülkemizde ve dünyada yüzeyel mantar enfeksiyonlarında en sık izole edilen etkendir. Etken ve yerleşim yerine göre 3 ana gruba ayrılan dermatofitler arasında klinik olarak en sık karşılaşılan tür Trichophyton rubrum 'dur. Dermatofitlere bağlı tırnak enfeksiyonları 65 yaş üzeri bireylerde, diyabet hastalarında ve bağışıklığı baskılanmış hastalarda daha sık görülmektedir. Bu enfeksiyonların tedavisinde oral ve topikal antifungal ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Dermatofitozlarda antifungal tedavi süresi 12 aya kadar uzayabilmektedir. Ancak tırnak mantarı enfeksiyonlarında tedavi sürenin uzunluğu ve sık tekrarlanması sebebiyle klinik tedavide başarısızlıklarla karşılaşılmaktadır. Ülkemizde ve dünyada, tırnak mantarı enfeksiyonlarının tedavisinde daha etkin ve kısa süreli bir yönteminin geliştirilmesine büyük ihtiyaç vardır. Bu amaçla çeşitli nanoparçacıkların ve bölgesel ısı artışının (lazer uygulamaları gibi) ayrı ayrı veya birlikte kullanımı umut vermektedir. Bir foto-hassaslaştırıcının (PS) uyarılması ile ışık enerjisinin ısı enerjisine dönüşerek oluşturduğu bölgesel sıcaklık artışıyla fototermal (FTT) tedavi yöntemleri ve PS'lerin uyarılması sonucu reaktif oksijen türleri üretimine dayalı Fotodinamik (FDT) tedavi yöntemlerinin kanser hücrelerinin tedavisinde ve enfeksiyon hastalıklarında lokal alternatif/destekleyici olarak kullanımı ile ilgili yapılmış güncel çalışmalar mevcuttur. Biz bu çalışmamızda 5-Aminolevulinik asit (ALA) + Ag2S-GSH (“Quantum Dots- QD”) hibrit parçacıklarının T.rubrum üzerine inhibitör etkisini tek başına ve çeşitli lazer uygulamaları ile birlikte yapmayı hedeflemekteyiz. Bu çalışmada, FDT ajanı olarak ALA kullanılacak olup, FDT uygulaması güvenli lazer aralığında ve kısa süreli (%99.9 inhibisyon elde edilirken 0.1 mM %99,97 ve %89,3 inhibisyon gösterdi. Tüm deney 0.1 mM, 0.25 mM, 0.5 mM ve 1.0 mM sadece QD konsantrasyonları ile tekrarlandı ve lazer uygulaması ile >%99,9 inhibisyonla sonuçlandı. Sonuç olarak, bu çalışmada lazer uygulaması ile birlikte nanopartiküllerin T.rubrum planktonic ve biyofilm hücreleri üzerinde etkili bir inhibisyona yol açtığı (>%99,9 ) saptanmıştır. PTT uygulamaları, dermatofit tedavisi için umut vaadeden bir uygulama olarak önem çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Onychomycosis, also known as tinea unguium is a fungal infection that affects the fingernails but is seen more commonly in the toenails. This infection can be caused by dermatophytes, yeasts, and molds. Dermatophytes are the most common cause of superficial fungal infections in our country and in the world. Trichophyton rubrum is the most common clinically encountered species among dermatophytes, which are divided into 3 main genres according to its causative agent and locality. Nail infections due to dermatophytes are more common in patients over 65 years of age, diabetics, and in immunocompromised patients. Oral antifungal use and topical medications are widely used in the treatment of these infections. The duration of antifungal treatment in dermatophytosis can be extended up to 12 months. However, clinical treatment failures are encountered in nail fungus infections due to the length of the treatment period and its frequent repetitions. There is a great need to develop a more effective and short-term method in the treatment of nail fungus infections. For this purpose, the use of various nanoparticles and local temperature increase (such as laser applications) separately or together is promising. In the treatment of cancer cells and infectious diseases, photodynamic treatment (PDT) is used which needs photosensitizers to be fully affected. There are current studies on PDT being used as an alternative and or supplement in some infectious diseases, cancers, and also dermatological disorders. Also, photothermal therapy (PTT) has been used for many medical treatments. For this, nanoparticles are used to kill the cell by light induced heating. In this study, the inhibitory effect of 5-Aminolevulinic acid (ALA) + Ag2S-GSH (QD) on T. rubrum alone and together with various laser applications was shown. ALA was used as the PDT agent, and the PDT application will be carried out in the safe laser range, and short-term (99.9% inhibition was obtained for 0.25 mM, 0.5 mM, and 1.0 mM concentrations while 0.1 mM showed 99.97% and 89.3% inhibition. The whole experiment was repeated with only QD concentrations ranging from 0.1mM, 0.25 mM, 0.5 mM, and 1.0 mM and resulted in >99.9% inhibition with laser application. In conclusion, it was determined that nanoparticles (QD) caused an effective inhibition (>99.9%) on T.rubrum planktonic and biofilm cells with laser application. PTT applications can be seen as a promising application for dermatophyte treatment in the future.