Assessment of tumor necrosis factor-alpha gene polymorphisms and receiver operating characteristic (ROC) levels in rheumatoid arthritis patients
Romatoid artrit hastalarında tümör nekros faktörü-alfa gen polimorfizmleri ve alıcı çalışma karakteristik (ROC) düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 753965
  2. Yazar: ALHASAN MALIK ABDULRAHMAN ABDULRAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ANTESAR RHEEM OBEAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Tümör nekroz faktörü alfa (TNF-) için promotör gen, RA'da sıklıkla gözlenen TNF-'nin plazma seviyelerini kontrol edebilir. RA'nın patofizyolojisini araştırmayı amaçlayan bu çalışmanın birincil amacı, TNF-geninin promotör bölgesindeki bir C850T (rs1799724) polimorfizmiydi. Mevcut çalışmaya iki gruba ayrılan toplam 100 katılımcı dahil edildi: 50'sine RA teşhisi kondu, diğer 50'nin sağlığı iyi görünüyordu. Katılımcıların yaşları 18 ile 70 arasında değişmektedir. (17-30 yaş). ELISA, vücuttaki TNF- düzeyini belirlemek için de kullanıldı. Belirli yayınlanmış primerler kullanılarak TNF-'yi büyütmek için polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) kullanıldı. PCR sonucunu sindirmek için kısıtlama enzimi Hind II kullanıldı. Bu çalışma, RA hastaları ve sağlıklı bireyler arasında çok sayıda önemli farklılık bulmuştur. Kontrollerle karşılaştırıldığında, tüm hastalar beklenenden daha yüksek BMI (27.70± 5.07), bel-kalça oranları (0.85± 0.04) ve TNF- seviyeleri (23.19 ±3.95) sergilediler (P=
Özet (Çeviri)
The promoter gene for tumour necrosis factor alpha (TNF-) can control plasma levels of TNF-, which are frequently observed in RA. A C850T (rs1799724) polymorphism in the promoter region of the TNF- gene was the primary goal of this study, which attempted to investigate the pathophysiology of RA. A total of 100 participants were included in the current study, who were split into two groups: 50 had been diagnosed with RA, while the other 50 appeared to be in good health. The participants' ages ranged from 18 to 70. (17-30 years). ELISA was also used to determine the level of TNF- in the body. Polymerase chain reaction (PCR) was used to amplify TNF- using particular published primers. The restriction enzyme Hind II was used to digest the PCR result. The present study found numerous significant differences between RA patients and healthy individuals. In comparison to controls, all patients exhibited higher BMIs (27.70± 5.07), waist-to-hip ratios (0.85± 0.04), and TNF- levels (23.19 ±3.95) than expected (P=