Multiple and opposing roles of types of maternal religiosity in predicting children's aggressive behaviors
Çocukların saldırgan davranışlarını yordamada anne dini inançlarının çoklu ve karşıt rolleri
- Tez No: 753973
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez annelerin dini inançlarının aile içi güç ilişkileri ve çocukların saldırgan davranışları ile olan ilişkisini incelemektedir. Bu tezde, belirli bir dini inanç olarak, ilahi cezalandırma korkusu göz önüne alınmış ve“cezalandırıcı Allah inancı”olarak adlandırılmıştır. Öznel dindarlık ve annelerin dini pratiklerini içeren anne dindarlığının aile içi güç ilişkileri ve çocukların saldırgan davranışları ile ilişkisi eş zamanlı olarak kontrol edilmiştir. Türkiye'de Erken Çocukluk Gelişim Ekolojileri (TEÇGE) çalışmasının beş yıllık boylamsal ve ulusal temsili örnekleme sahip olan veri seti (N = 1,050; 582 erkek ve 468 kız) kullanılmıştır. Örneklem birinci turda üç yaşında olan çocuklar ve annelerinden oluşmaktadır. Sonuçlar, düşük etki değerlerine rağmen, çocuklar 4 yaşındayken ölçülen annelerin cezalandırıcı Allah inancının, 5 yaşta ölçülen, annenin eşinin (baba) lehine olan eşler arasındaki asimetrik güç ilişkileri ve annelerin çocuklarına güç gösterimi ve 7 yaşta ölçülen çocukların saldırgan davranışlarıyla olumlu olarak ilişkili olduğunu göstermiştir. Babaların lehine olan eşler arasındaki asimetrik güç ilişkileri annelerin çocuklarına karşı güç gösterimi ile olumlu olarak ilişkilidir ve anne derin üzüntüsü bu ilişkiye kısmı olarak aracılık etmiştir. Sonuçlar, annelerin güç gösteriminin çocukların saldırgan davranışları ile ilişkili en güçlü faktör olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, anne dindarlığı çocukların saldırgan davranışları ile olumsuz yönde ilişkili olan tek faktördür. Bulgular anne dindarlığının aile içi güç ilişkileri ile ilişkili olan çok yönlü bir kavram olarak incelenmesinin önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The present thesis investigated the association of maternal religiosity with power relations in the family and aggressive behaviors of children. In this thesis, a specific religious belief, fear of divine punishment, was considered and referred to as“belief in punishing God.”In doing so, the association of maternal religiosity, which included the subjective religiosity and religious practices of mothers, with power relations in the family and child aggression was simultaneously controlled. A 5-year longitudinal and nationally representative data from the Early Child Developmental Ecologies in Turkey (ECDET) study (N = 1,050; 582 boys and 468 girls) was used. The sample was composed of children who were three years old in the first wave and their mothers. Results showed that maternal belief in punishing God, measured when children were at age 4, was positively associated with asymmetrical power relations between spouses favoring the husband and maternal power assertion at age 5, and aggressive behaviors of children at age 7, although the effect sizes were small. Asymmetrical power relations between spouses favoring the husband were positively associated with power assertive behaviors of mothers towards children, and maternal distress partially mediated this association. The results showed that maternal power assertion was the strongest factor positively associated with child aggression. However, maternal religiosity was the only factor negatively associated with child aggression. The findings underscored the importance of consideration of maternal religiosity as a multidimensional construct associated with power relations in the family.