Acil servise başvuran yaşlı hastalarda farklı kırılganlık ölçeklerinin kısa dönem mortalite tahmininde değerliliğinin karşılaştırılması
Comparison of the role of different frailty scales in estimating short-term mortality in elderly patients presenting to the emergency department
  1. Tez No: 753982
  2. Yazar: MEHMET AKİF ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servis (AS)'e başvuran 65 yaş ve üstü hastalarda“Edmonton Kırılganlık Ölçeği (EKÖ)”,“Identification of Seniors at Risk (ISAR)”ve“Program of Research to Integrate Services for the Maintenance of Autonomy (PRİSMA) 7”ölçeklerini kullanarak kırılganlığın değerlendirilmesi ve bu ölçeklerin kısa dönem (30 gün) mortalite tahminlerini incelemektir. Metod: Bu prospektif kesitsel çalışma Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi AS'inde 1 Ocak 2022 – 31 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bu tarihlerde AS'e travma dışı nedenlerle başvuran 65 yaş ve üzeri 103 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların AS başvurularında ISAR, PRİSMA-7 ve EKÖ skorları kaydedilmiştir. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 73,96±7,19 yıl ve %58,3'ü erkekti. ISAR skoruna göre olguların %94,2'si kırılganlık açısından yüksek riskli iken, PRİSMA-7 skoruna göre olguların %73,8'inin kırılganlık riski artmıştı. EKÖ skoruna göre olguların %30,1'i kırılgan değilken, %20,4'ü ise şiddetli kırılgandı. Olguların %34'ü kliniğe, %10,7'si yoğun bakım ünitesine (YBÜ) yatırıldı. AS'e ilk başvuru sonrasında olguların %1,9'u ilk 24 saat içerisinde, %2,9'u ilk 7 gün içerisinde, %15,5'i ise ilk 30 gün içinde mortalite ile sonlandı.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Role of Different Frailty Scales in Estimating Short-Term Mortality in Elderly Patients Presenting to the Emergency Department. Aim: The aim of this study was to evaluate frailty using the“Edmonton Frailty Scale (EFS)”,“Identification of Seniors at Risk (ISAR)”and“Program of Research to Integrate Services for the Maintenance of Autonomy (PRISMA) 7”scales and to examine the short-term (30-day) mortality estimations of these scales in patients aged 65 and over who applied to the emergency department (ED). Methods: This prospective cross-sectional study was carried out in Bursa Uludağ University Medical Faculty Hospital ED between January 1, 2022 and July 31, 2022. Between these dates, 103 cases aged 65 and over who applied to the ED for non-traumatic reasons were included in the study. ISAR, PRISMA-7, and EFS scores were recorded in the ED admissions of the cases. Results: The mean age of the cases was 73.96 ± 7.19 years and 58.3% were male. According to the ISAR score, 94.2% of the cases were at high risk for frailty, according to the PRISMA-7 score, 73.8% of the cases had an increased risk of frailty. According to the ICS score, 30.1% of the people were not frail, while 20.4% were severely frail. Of the cases, 34% were hospitalized in the clinic and 10.7% in the intensive care unit. After the first admission to the ED, 1.9% of the cases died within the first 24 hours, 2.9% within the first 7 days, and 15.5% within the first 30 days.