Adölesan dönemi kadın voleybolcularda 12 haftalık voleybol antrenmanının çeviklik, dikey sıçrama, reaksiyon zamanı ve denge performansları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of 12-WEEK volleyball training on agility, vertical JUMP, reaction time and balance performances in adolescent female volleyball players
- Tez No: 754007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA GÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı adölesan dönemi kadın voleybolcularda 12 haftalık voleybol antrenmanlarının çeviklik, dikey sıçrama, reaksiyon zamanı ve denge performansları üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya lisanslı 25 kadın sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporculara 12 hafta boyunca, haftada 3 gün olmak üzere voleybol antrenmanları yaptırılmıştır. Çalışmada sporcuların çeviklik, dikey sıçrama, reaksiyon zamanı ve denge performanslarının ön-test ve son-test sonuçlarına göre, 12 hafta boyunca yapılan voleybol antrenmanlarının etkisi araştırılmıştır. Verilerin analizlerinde SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Analizlerde; aritmetik ortalama, standart sapma ve ön-test, son-test sonuçları arasındaki farklılıkların tespitinde, Paired Samples t-testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of 12-week volleyball training on agility, vertical jump, reaction time and balance performances in adolescent female volleyball players. 25 licensed female athletes participated in the research voluntarily. Athletes were given volleyball training 3 days a week for 12 weeks. In the study, the effect of volleyball training for 12 weeks was investigated according to the pre-test and post-test results of the agility, vertical jump, reaction time and balance performances of the athletes. SPSS 26 package program was used in the analysis of the data. In analysis; Paired Samples t-test was used to determine the differences between arithmetic mean, standard deviation and pre-test and post-test results.