Adölesan dönemi voleybolcu çocukların antropometrik ölçümlerinin belirlenmesi ve sedanter çocuklarla karşılaştırılması
Determining the antropometric measurement of adolescent children playing volleyball and comparing to sedanter children
  1. Tez No: 192725
  2. Yazar: ERCAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRET RAMAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Adı Soyadı : Ercan SÖNMEZDanışman : Yrd. Doç. Dr. Fikret RAMAZANOĞLUTez Sayfa Sayısı : 62Anabilim Dalı : Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim DalıBitirme Yılı :20061. ÖZETAdölesan Dönemi Voleybolcu Çocukların Antropometrik Ölçümlerinin Belirlenmesi veSedanter Çocuklarla KarşılaştırılmasıGelişme dönemindeki çocuklardaki fiziksel uygunsuzluk yetişkinlik döneminde sportifperformans başarısızlığı, fiziksel ve ruhsal problemlere neden olmaktadır. Bu çalışma; sporcuve sedanter Türk çocuklarının fiziksel aktivite düzeylerinin fiziksel uygunluğa etkisiniincelemek amacıyla yapılmıştır.Çalışmaya 20 aktif spor yapan 9-14 yaş grubu (10 kız 10 erkek) voleybolcular ile 20sedanter hayat süren öğrenciler (10 kız 10 erkek) alındı. Deneklerin yağ ölçümü Skinfoldkaliper ile çevre ölçümleri Gullick şeridi ve çap ölçümleri ise Antropometrik set kullanılarakgerçekleştirildi.Aktif gruptaki tüm deneklerin vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut kitlesi ve yağ ağırlığısedanterlerden düşük, fakat esneklik değeri ise yüksek bulundu. Deri altı yağ ölçümleri(suprailiak, biceps, triceps) sporcu kızlarda sedanter kızlara göre daha düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Adı Soyadı : Ercan SÖNMEZDanışman : Yrd. Doç. Dr. Fikret RAMAZANOĞLUTez Sayfa Sayısı : 62Anabilim Dalı : Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim DalıBitirme Yılı :20062. ABSTRACTDetermining The Antropometric Measurement of Adolescent Children PlayingVolleyball and Comparing to Sedanter ChildrenThe physical weakness in adolescence may result reduced sportive performance andalso lead physical and psychological problem in adult life. In this study, we purposed toexamine effects of physical activity level on physical wellness in Turkish adolescence.In the present study, 20 active volleyball player aged between 9-14 years (10 girl and10 boy) and 20 sedentary subjects (10 girl and 10 boy) were used. Fat mass was measuredusing a skin fold calliper; perimeter a measurement was made using Gullick band anddiameter measurements was made using anthropometric set.Fat mass, fat mass percent and fat free mass in active group were found to be lowercompared to sedentary group, but flexibility level was higher.