USB taşınabilir veri depolama ortamlarının windows işletim sistemi üzerinde bıraktıkları izlerin adli bilişim teknikleri ile incelenmesi
Examination of the traces left by USB portable data storage media on the windows operating system with forensic computing techniques
  1. Tez No: 754012
  2. Yazar: SÜLEYMAN TANER GÖKŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK SAMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tez çalışması ile, USB aygıtlarının Windows işletim sistemi üzerinde bıraktıkları izlerin, Windows Registry Kayıtları, Olay Günlükleri, Aygıt Yöneticisi ve ilgili yazılımlar vasıtasıyla adli bilişim süreç ve tekniklerine uygun olarak tespit edilmesi ve uygulama esnasında karşılaşılan problem sahalarına yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Tez çalışması kapsamında yapılan literatür taramasında; Windows işletim sisteminin geçmiş sürümlerinde USB Adli Bilişimi açısından çeşitli çalışmaların yapıldığı ancak 2021 yılında piyasaya sürülen Windows 11 işletim sisteminde ise USB Adli Bilişimi konusunda kapsamlı ve metodolojik çalışmaların yapılmadığı görülmüştür. Bu kapsamda çalışmanın Windows 11 işletim sisteminde gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Tez çalışmasında belirlenen hedefin gerçekleştirilmesi maksadıyla, 3 aşamalı bir metodoloji önerilmiş (Çalışma Ortamının Hazırlanması, Verilerin Oluşturulması ve Toplanması, Bulguların Analizi ve Sonuçların Kıymetlendirilmesi), belirlenen metodoloji doğrultusunda farklı tür ve modelde USB aygıtları ile uygulamalar yapılmış, Windows işletim sisteminde oluşan izler tespit edilmiş, çalışma kapsamında tespit edilen bulgular analiz edilmiş, karşılaşılan problem sahalarına yönelik çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Elde edilen USB bulguları ve kaynakları tablo halinde özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this thesis, it is aimed to detect the traces left by USB devices on the Windows operating system through Windows Registry Records, Event Logs, Device Manager, and related software in accordance with forensic processes and techniques, and to develop solutions for the problem areas encountered during the study. In the literature review conducted within the scope of the thesis study; it has been discovered that various studies have been conducted on the previous versions of the Windows operating system, in terms of USB Forensics but comprehensive and methodological studies were not carried out on Windows 11 operating system, which was released in 2021. In this regard, it was decided to carry out the study on the Windows 11 operating system. In order to achieve the goal determined in the thesis study, a 3-stage methodology has been proposed (Preparation of the Working Environment, Creation and Collection of Data, Analysis of Findings and Evaluation of Results), applications have been made with different types and models of USB devices in line with the determined methodology, traces in the Windows operating system have been detected, the findings determined within the scope of the study have been analyzed, and solution suggestions have been made for the problem areas encountered. The obtained USB findings and their sources are summarized in a table.