Spor yapan ve yapmayan yetişkin bireylerin psikolojik durumunun hayatın anlam ve amacı üzerine etkisi
The effect of the psychological status of adult individuals with and without sports on the meaning and purpose of life
  1. Tez No: 754011
  2. Yazar: BERKAY MERT ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkin bireylerin psikolojik durumunun hayatın anlam ve amacı üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya toplamda 320 yetişkin birey katılmıştır. Katılımcıların 164 tanesi erkek 156 tanesi kadın bireylerden oluşmaktadır. Araştırmanın veri toplama sürecinde, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ- Smith ve arkadaşları (2008) tarafından geliştirilen, Doğan (2015) tarafından Türkçeye uyarlanmış, tek boyutlu bir ölçek olan ve 5'li Likert tipi cevaplama anahtarına sahip, 6 maddeden oluşan), Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği (Aydın ve ark. (2015) tarafından geliştirilmiş olan, 11 olumlu, 6 olumsuz olmak üzere toplamda 17 madde ve 2 alt boyuttan oluşmaktadır. 5'li likert tipindedir) ve Kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analiz sürecinde ölçek maddelerine verilen cevapların iç tutarlılığını kontrol etmek için Cronbach Alfa katsayıları tahmin edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin normallik varsayımı ve varyansların homojenliği varsayımlarını kontrol etmek için Kolmogrov-Smirnov ve Levene testleri uygulanmıştır. Ölçeklerden alınan toplam puanlar arası farklılıkları ortaya koyabilmek amacı ile iki grup için Student T test, üç veya daha fazla grup için Tek Yönlü Varyans Analizi veya Kruskal Wallis H testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the psychological state of adult individuals on the meaning and purpose of life. A total of 320 adults participated in the study. 164 of the participants are male and 156 of them are female individuals. In the data collection process of the study, the Short Psychological Resilience Scale (KPÖ-Smith et al. (2008), adapted to Turkish by Doğan (2015), a one-dimensional scale with a 5-point Likert-type answer key, consisting of 6 items) was used. Meaning and Purpose Scale (Developed by Aydın et al. (2015), consisting of 17 items, 11 positive and 6 negative, and 2 sub-dimensions in total. It is a 5-point Likert type) and Personal Information Form were used. During the analysis of the data, Cronbach's Alpha coefficients were estimated and interpreted to control the internal consistency of the answers given to the scale items. Kolmogrov-Smirnov and Levene tests were applied to control the assumptions of normality and homogeneity of variances of the data obtained in the study. Student T test for two groups, One Way Analysis of Variance or Kruskal Wallis H tests were used for three or more groups in order to reveal the differences between the total scores obtained from the scales.