Diatomitin parazitlerle enfekte kilis keçilerinde kan ve serum değerleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of diatomite on blood and serumvalues in kilis goats infected with parasites
- Tez No: 754016
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRİADAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde hayvancılık tüm dünyada et, yağ, süt ve ürünleri, yumurta ve yün gibi temel ihtiyaçlarını karşıladığından tarımsal faaliyetlerin önemli bir bileşeni olmakla birlikte ülkemizde de koyun ve keçi yetiştiriciliği önemli bir yere sahiptir. Dünya nüfusunun artışı ile hayvancılıkta da gıda güvenliğine olan talebi arttırmaktadır. Çiftlik hayvancılığında parazitlerin artışı ve düşük kaliteli yemler de büyüme oranlarını ve verimliliği olumsuz etkilemektedir. Keçilerde parazitlerin hastalık etkenleri, sürü verimini düşürdüğü ve bazen de ölümcül olduğu bilinmektedir. Yaygın olarak kullanılan antelmintiklere karşı parazitlerde oluşan direnç gelişimine karşı parazitleri kontrol etmek ayrıca, et ve süt ürünlerinde ilaç kalıntılarını azaltmak için kimyasal ilaçlara alternatif kontrol yöntemlerinin kullanılması gerekli olmuştur. Yapılan çalışmalarda parazit kaynaklı hastalıklarda tedavi öncesi ve sonrası elde edilen hematolojik ve biyokimyasal verilerde önemli değişiklikler olduğu bildirilmiş ve çiftlik hayvanlarında plazma kolesterol ve lipoprotein seviyelerindeki farklılıkların canlı ağırlık üzerine etkileri olduğu belirlenmiştir. Organik bir yem katkı maddesi olan Diatomit koyun, keçi ve diğer çiftlik hayvanlarında, parazitleri kontrol altına almak için etkili biyolojik bir madde, büyüme destekleyici ve alternatif bir doğal antelmintik olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmayla, hayvanlara yem katkısı olarak Diatomit kullanılmasının parazitlerle biyolojik mücadelede etkili olacağı ve bu nedenle parazit etkeni hastalıkların tedavisi sonrası elde edilecek hematolojik ve biyokimyasal parametrelerde önemli farklılıklar olacağı ayrıca, kimyasal ilaçlara alternatif olarak Diatomit'in kullanılmasının keçilerin et ve sütlerinde olası kimyasal kalıntıların olumsuz etkilerini azaltacağı düşünülmektedir. Yem katkısı olarak Diatomit kullanılan Kilis keçilerindeki parazitlerin, kimyasal kullanmadan biyolojik mücadele ile etkisiz hale getirilerek verim kaybının azaltılması ve özellikle kolesterol değerlerinde oluşturacağı değişikliklerin tespit edilmesi ve Diatomit kullanımının kanda ağır metal ve iz elemenet değerlerinde oluşturacağı etkilerin tespit edilmesi için yapılan bu çalışmada yaşları 18‐42 aylık, 23‐50 kilo ağırlığında doğal parazitle enfekte 25 Kilis keçisi kullanılmıştır. Çalışmamız için 5 deney grubu, her bir grup farklı yaş ve ağırlıkta 5 hayvandan oluşacak şekilde; I. grup kontrol grubu, II. grup 4 hafta %5, III. grup 4 hafta %10, IV. grup 8 hafta %5, V. grup 8 hafta %10 Diatomit katkılı yemle beslenecek şekilde oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
TToday, livestock is an important component of agricultural activities as it meets the basic needs such as meat, oil, milk and products, eggs and wool all over the world, and sheep and goat breeding have an important place in our country. With the increase of the world population the demand for food safety in livestock increses too. The increase of parasites in livestock and low quality feed affect the growth rates and productivity negatively. It is known that parasites cause disease in goats, reduce herd productivity and sometimes be fatal. It has been necessary to use alternative control methods to chemical drugs to control the parasites against the development of resistance in the parasites to the commonly used anthelminths and to reduce the drug residues in meat and dairy products. Studies have reported that there are significant changes in the hematological and biochemical data obtained before and after treatment in parasitic diseases, and it has been determined that the differences in plasma cholesterol and lipoprotein levels in farm animals have effects on live weight. Diatomite, an organic feed additive, is recognized as an effective biological agent, growth promoter and alternative natural anthelmintic to control parasites in sheep, goats and other farm animals. With this study, it is thought that the use of Diatomite as a feed additive for animals will be effective in biological control against parasites and therefore there will be significant differences in hematological and biochemical parameters to be obtained after the treatment of parasitic diseases. In the study which has carried out to reduce the yield loss by neutralizing the parasites in Kilis goats using Diatomite as a feed additive with biological control without using chemicals, and to determine the changes to be caused especially in cholesterol values and to determine the effects of Diatomite use on heavy metal and trace element values in the blood, the ages were 18‐42 months, natural parasite infected 25 Kilis goats which were 18-42 months old and 23-50 kg were used. For our study 5 experimental groups were formed. There are five animals of different age and weight on each group. The first group was control group. The second group was fed with %5 Diatomite added feed for 4 weeks, the third group was fed with %10 Diatomite added feed for 4 weeks, the fourth group was fed with %5 Diatomite added feed for 8 weeks and the fifth group was fed with %10 Diatomite added feed for 8 weeks.