Diatomitin yüksek dayanımlı betonun mekanik özelliklerine etkisi
The Effect of diatomite to the mechanical properties of high strength concrete
- Tez No: 114773
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDUSSAMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
DİATOMİTİN YÜKSEK DAYANIMLI BETONUN MEKANİK ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat Fatih BAHADIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2001 ÖZET Son yıllarda bir çok kuruluş çimento endüstrisinde enerji tasarrufu, beton endüstrisinde de çimento tasarrufunu amaçlayan araştırmalarla daha çok ilgilenmeye başlamışlardır. Bu çalışmalar, uçucu kül, cüruf ve doğal puzolan gibi bağlayıcı özelliği olan maddelerin kullanım olanaklarının arttırılması ile sağlanmıştır. Bu deneysel çalışmada ilk olarak uçucu kül, çimento ağırlığının %10, %20 ve %30'u kadar çimento ile yer değiştirilmiştir. Daha sonra diatomit çimento ağırlığının % 10, %20 ve %30'u kadar betona ilave edilmiş ve son olarak yine diatomitin çimento ağırlığının %10 ve %20'si ile yer değişimi yapılmıştır. Karışımlarda su/bağlayıcı oranı 0.39 olarak sabit tutulmuştur. Bütün numunelerin 7,14 ve 28 günlük basınç ve çekme dayanımları incelenmiştir Bu deneyler sonucunda diatomitin su/bağlayıcı madde oranını düşürmek için betona ilavesinin faydalı olduğu görülmüştür. Ancak, çeşitli sebeplerden dolayı olumlu sonuçlar alınamamıştır.11 Diatomitin gözenekli bir yapıya sahip olmasından dolayı bütün karışımlarda çok fazla slump kayıpları görülmüştür. Bu fiziksel yapısından dolayı diatomit, çimentonun reaksiyonu için gerekli suyu da absorbe ederek dayanımların düşmesine sebep olmuştur. Diatomitin çimento ile yer değiştirilmesi, betonun basınç dayanımlarında %10 ila %18 arasında değişen oranlarda azalmaya sebep olmuştur. Çekme dayanımlarında ise %2 ila %5 oranları arasında artışlar gözlemlenmiştir. Diatomitin karışıma direkt olarak ilavesinde ise basınç dayanımları %4 ila %22 oranları arasında, çekme dayanımları ise %2 ila %8 oranları arasında azalmıştır. Bu sebeple diatomitin yüksek dayanımlı beton için alternatif bir mineral katkı olamayacağı sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 624 03 01 Anahtar Kelimeler : Uçucu Kül, Diatomit, Yüksek Dozaj 1 1 Beton Sayfa Adedi : 96 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Abdussamet ARSLAN
Özet (Çeviri)
Ill THE EFFECT OF DIATOMITE TO THE MECHANICAL PROPERTIES OF HIGH STRENGTH CONCRETE (M.Sc. Thesis) Murat Fatih BAHADIR GAZI UNIVERSTY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2001 ABSTRACT In recent years many organizations have come increasingly involved in research aimed in energy conservation in the cement industry and cement conservation in concrete industry. This being accomplished by encouraging the use of cementious materials, such as fly ash, slag and natural puzzolans. In this experimental study, the first variable fly ash was changed by cement with a ratio of %10, %20 and %30 by weight of cement As a second variable, variable amount of diatomit was added to the mixture with a ratio of %10, %20 and %30 by weight of cement. Finally, diatomit was changed with cement with a ratio of %10 and %20 by weight of cement. In the mixtures water/cementious material ratio has been fixed to 0.39. All specimens were tested as their compressive, tensile and flexural strength, at the age of 7, 14 and 28 days. In this study it was found that addition of diatomite to the concrete mixture is useful to decrease the water/cementious material ratio. However, positive improvements somehow could not be taken due to various reasons from the mechanical properties point of views.IV Due to the high porosity of diatomite in all mixtures there had been big slump losses. Because of this kind of phsical structure, diatomite had absorbed big amount of water in the mixture which is needed for reaction of cement. For this reason all strengths had been decreased. Replacement of diatomite with cement had been caused decreasing of compressive strengths in range of %10 and %18. In the other hand tensile strengths had been increased in range of %2 and %5. Additioning of diatomite to the mixture had been caused decreasing comressive strengths in range of %4 and %22. It also had been caused decresing tensile strengths in range of %2 and %8. For this reason it can be said that diatomite is not a good mineral admixture to the high strength concrete. Science Code Key Words Page Number Adviser 624 03 01 Fly Ash, Diatomite, High Strength Concrete 96 Prof. Dr. Abdussamet ARSLAN