Probiyotik kullanımı ve fiziksel aktivitenin fazla kilolu ve obez kadınlarda vücut kompozisyonu, beslenme, gastrointestinal semptomlar ve depresyon üzerine etkileri
The effects of probiotic use and physical activity on body composition, nutrition, gastrointestinal symptoms and depression in overweight and obese women
  1. Tez No: 754033
  2. Yazar: GÖZDE AĞCA KANPARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN HÜSREV TURNAGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, fazla kilolu ve obez kadınlarda fiziksel aktivite programı ve probiyotik kullanımının vücut kompozisyonu, beslenme, gastrointestinal semptomlar ve depresyon üzerine etkisinin ve müdahale sonrası izleme dönemindeki değişimlerin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya, 19-65 yaş aralığında fiziksel aktivite düzeyi düşük olan fazla kilolu ve obez 39 kadın katılmıştır. Katılımcılar, rastgele yöntemle Probiyotik, Fiziksel aktivite ve Kontrol gruplarından birine atanmışlardır. Probiyotik ve fiziksel aktivite gruplarında 4 hafta müdahale, sonraki 2 hafta ise takip dönemi olarak gerçekleştirilmiştir. Dört haftalık müdahale döneminde Probiyotik grubu, günde 1 kez, 1 flakon 4x〖10〗^9 cfu Bacillus clausii (5 ml'lik 1 flakon içinde) kullanırken, Fiziksel aktivite grubu haftada en az 3 gün olmak üzere toplam 150 dakika orta şiddetli yürüyüş yapmışlardır. Kontrol grubu olağan beslenme ve fiziksel aktivite düzeylerini korumuştur. Müdahaleden önce, ikinci haftasında, müdahalenin tamamlanmasından hemen sonra ve iki hafta sonra olmak üzere toplam 4 kez katılımcıların vücut kompozisyonları, besin alım düzeyleri, gastrointestinal semptomları, yeme davranışı ve depresyon düzeyleri değerlendirilmiştir. Vücut kompozisyonu biyoelektrik impedans aracılığıyla, diğer değişkenler uygun form ve ölçekler kullanılarak belirlenmiştir. Verilerin analizinde Tekrarlayan Ölçümlerde Çift Yönlü Varyans Analizi ve Friedman Varyans Analizi kullanılmıştır. Probiyotik ve fiziksel aktivite müdahaleleri, müdahale boyunca kalça çevresini benzer ölçüde azaltmıştır (p0,05). Probiyotik ve fiziksel aktivite gruplarında toplam enerji alımına karbonhidratların katkı oranı (%), başlangıç düzeyine göre müdahalenin 2. haftasında artmış, 4. haftasında ise 2. haftaya göre azalmıştır (p0,05). Sonuç olarak, 4 haftalık orta şiddetli fiziksel aktiviteye katılım ve probiyotik kullanımı kalça çevresini ve depresyon puanlarını benzer düzeyde azaltmış, vücut kompozisyonu, yeme davranışı, besin alımı ve gastrointestinal semptomlarda anlamlı değişikliğe yol açmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the effects of physical activity program and probiotics use on body composition, nutrition, gastrointestinal symptoms and depression in overweight and obese women, and the changes in the post-intervention follow-up period. Thirty-nine overweight and obese women (age range: 19-65 years) with low physical activity levels participated in the study. Participants were randomly assigned to one of the Probiotic, Physical activity, and Control groups. In the probiotic and physical activity groups, 4 weeks were comducted as an intervention and the next 2 weeks as a follow-up period. During the four-week intervention period, the Probiotic group used 1 vial of 4x〖10〗^9 cfu Bacillus clausii (in 1 vial of 5 ml) once a day, while the Physical activity group did moderate-paced walking for a total of 150 minutes, at least 3 days a week. The control group maintained their usual nutritional and physical activity levels. Body composition, food intake levels, gastrointestinal symptoms, eating behavior and depression levels of the participants were evaluated four times in total before the intervention, in the second week, immediately after the completion of the intervention and two weeks later. Body composition was determined by bioelectrical impedance method, and other variables were determined using appropriate forms, inventories and scales. Two-way analysis of variance for repeated measures and Friedman analysis of variance were used in data analysis. Probiotic and physical activity interventions similarly decreased hip circumference throughout the intervention (p0.05). The contribution of carbohydrates to total energy intake (%) increased significantly in the 2nd week of the intervention compared to the baseline level and decreased in the 4th week compared to the 2nd week (p0.5). As a result, participation in moderate-intensity physical activity and probiotic use for 4 weeks decreased hip circumference and depression scores similarly while did not affect body composition, eating behavior, food intake, or gastrointestinal symptoms.