Uluslararası sermaye hareketlerinde Ani Duruş (Sudden Stops) etkisi ve örnek ülke grubunda araştırma
The effect of Sudden Stops in international capital movements and research in a sample country group
- Tez No: 754032
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Çalışma 2010:01-2021:12 dönem aralığında gelişmekte olan 16 ülke grubu ve Türkiye özelinde çalışılmıştır. Ekonometrik model altı yaklaşım başlığı altında çalışılmıştır. 1.yaklaşım ve 3.yaklaşım karşılaştırıldığında; 16 gelişmekte olan ülke grubu ve Türkiye'nin için öz kaynak ve borç portföy akımlarında Ani Duruş'u belirleyen faktörler açısından küresel değişkenler arasında küresel faiz oranından en fazla etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. 16 gelişmekte olan ülke grubu için yerel değişkenlerde öz kaynak portföy akımlarında en etkili değişken kısa vadeli faiz oranı ve finansal açıklık iken; Türkiye için öz kaynak portföy akımlarında yerel değişken olarak rezervler(%GSYİH) en fazla anlamlı çıkan değişkendir. 16 gelişmekte olan ülke grubu yerel değişkenlerde borç portföy akımlarında ise kısa vadeli faiz oranı anlamlı çıkarken Türkiye için borç portföy akımlarında ise kısa vadeli faiz oranı, rezervler ve finansal açıklık en fazla anlamlı çıkan değişkendir. 2.yaklaşım ve 4.yaklaşım karşılaştırıldığında; Türkiye için dinamik panel analizi ile yapılan ani duruş etkisinin sonucu Türkiye'nin içinde bulunduğu 16 ülke grubunun ortalamasının altında bir tutar öz kaynak ve borç portföy akımları olarak ülke dışına çıkış yapmıştır 6.Yaklaşım mali ve cari hesap dengesinin Ani Duruş üzerindeki etkisi analizi: Türkiye örneği; Türkiye ekonomisi tek başına analiz edildiğinde uluslararası yabancı rezervler, mali ve cari dengeye ait etkinin sınırlı olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca 144 dönem içerisinde ayrı ayrı ülkelerin Ani Duruş dönemlerinin uzunlukları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in the period of 2010:01-2021:12 in 16 developing country groups and Turkey. The econometric model has been studied under six approaches. Comparing the 1st approach and the 3rd approach; It has been concluded that among the global variables, the global interest rate is the most affected by the factors that determine the Sudden Stop in equity and debt portfolio flows for 16 developing country groups and Turkey. For 16 developing country groups, the most effective variable in equity portfolio flows in local variables is short-term interest rate and financial openness; Reserves (% of GDP) is the most significant variable as a local variable in equity portfolio flows for Turkey. While short-term interest rate is significant in debt portfolio flows in 16 developing country group local variables, short-term interest rate, reserves and financial openness are the most significant variables in debt portfolio flows for Turkey. Comparing the 2nd approach and the 4th approach; As a result of the sudden stop effect made with dynamic panel analysis for Turkey, an amount below the average of the 16 country groups Turkey is in, outflows as equity and debt portfolio flows 6. Analysis of the effect of the financial and current account balance on the Sudden Stop: The case of Turkey; When the Turkish economy is analyzed alone, it is concluded that the effect of international foreign reserves, financial and current balance is limited. In addition, the lengths of Sudden Stop periods of individual countries within 144 periods were examined.