Katı atık toplama güzergah optimizasyonu İskenderun (Hatay) ilçesi örneği
Optimization of solid waste collection route the example of İskenderun (Hatay) county
  1. Tez No: 754047
  2. Yazar: GÜLİSTAN BANU BÖREKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN YEŞİLNACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Katı atıkların bütünleşik bir sistem olarak değerlendirilebilmesi için mevcut durumun irdelenmesi gerekir. Mevcut koşullarda atık karakterizasyonu, miktarı, toplama ve taşıma şekilleri, bertaraf metodu, bölgenin sosyoekonomik durumu ve gelişmişlik düzeyi gibi pek çok parametre sistemin planlanabilmesi için önemli aşamaları oluşturur. Yerel yönetimler tarafından yürütülen katı atık yönetim sisteminde maliyetin yaklaşık %65-80'i toplama ve taşıma maliyeti oluşturur. Dolayısıyla, atık toplama-taşıma güzergahındaki optimizasyon çalışmalarıyla bu oranda ciddi bir azalma sağlanabilecektir. Bu şekilde yapılacak bir iyileştirme ile işletme giderleri, amortisman, yakıt gideri açısından önemli derecede tasarruf sağlanabilecektir. Bu sayede, egzoz emisyonunda da ciddi bir azalma söz konusu olacaktır. Bu tez çalışması kapsamında, ilk olarak, Hatay ili İskenderun ilçesinde, sosyoekonomik, demografik, topografik durum ve tüm ilçeyi temsil edici özelliklere haiz bir örnek bir mahalle olan Denizciler Mahallesi seçilmiştir. Bu mahallenin mevcut çöp toplama ve taşıma sistemi incelenmiştir. Daha sonra, çöp konteyner noktalarından koordinat alınması ve mevcut toplama-taşıma güzergahının CBS ortamına transfer edilmesi işlemleri gerçekleştirilmiştir. Güzergâh optimizasyonu için Esri ArcGIS yazılımda bulunan çeşitli araçlarla testler yapılmıştır. Network analizi ile 421 metre daha kısa rota elde edilmiştir. 14340 metre uzunluğundaki mevcut güzergah göz önüne alındığında yapılan analiz %3 bir iyileştirme elde edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde çöp toplama işlemi yeni oluşturulan rotaya göre gerçekleştirilmiştir. Böylelikle network analizi ile yapılan iyileştirmenin sahada uygulanabilirliği test edilmiş olup maliyet açısından ortaya çıkacak zaman, yakıt tasarrufunun sağlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Of the current situation to assess solid waste as an integralized system should be examined. Waste characterization, amount, collection and transportation in existing conditions Figures, Disposal Method, Socioeconomic Status and Sopheconomic Status and Sophisticated Level of the Region The parameter creates important stages to be planned to the system. About 65% of the cost in the solid waste management system carried out by local governments- 80 forms the collection and handling cost. Hence, at the waste collection-carry route With optimization studies, there may be a significant decrease in this rate. Will be done this way Business expenses with an improvement, depreciation, significantly saving in terms of fuel expense will be provided. In this way, there is also a serious reduction in the exhaust emission. In the scope of this thesis study, in the first, Socioeconomic in the Iskenderun district of Hatay province, Demographic, topographic condition and an example of an example of all the district representing properties The neighborhood of the Marines is chosen. This neighborhood is available garbage collection and transport system has been examined. Then, taking coordinate from garbage container points and collecting existing- Transferring route has been transferred to the CBS environment. Route For optimization, the ESRI ARCGIS has been tested with various tools in the software. Network The analysis has been obtained 421 meters shorter route. 14340 meters in length available Considering the route, %3 improvement was obtained with the analysis. In the last part of the study, the garbage collection was carried out according to the newly generated route. Thus, the feasibility of improvement with Network Analysis has been tested on the field Time to occur in terms of cost, observed that fuel savings has been achieved.