Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki yetki alanları göz önüne alınarak Türk denizciliği ve deniz kaynaklarının kullanım potansiyeli
Turkish maritime and the use potential of maritime resources, considering Turkey's jurisdictions in the Eastern Mediterranean
  1. Tez No: 754067
  2. Yazar: KORAY KIRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RÜŞTÜ ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Su Ürünleri, Law, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Doğu Akdeniz zengin canlı ve cansız doğal kaynakları ile jeopolitik konumu sebebiyle oldukça önemlidir. Jeopolitik konumu ve zengin doğal kaynakları sebebiyle Doğu Akdeniz üzerinde egemenlik kurma amacıyla rekabet bulunmaktadır. Doğu Akdeniz'de çok sayıda kıyıdaş devletin bulunması ve bazı devletlerin kışkırtıcı tutumları sebebiyle deniz yetki alanlarının tespit edilmesi oldukça güçleşmektedir. Türkiye Cumhuriyeti tarafından KKTC ve Libya ile anlaşmalar imzalanarak Doğu Akdeniz üzerinde deniz yetki alanlarının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, deniz yetki alanlarına ilişkin terimler ve uluslararası hukuk kuralları tarafından oluşturulan ilkeler doğrultusunda deniz yetki alanlarının tespitine ilişkin sorulara cevaplar aranmaktadır. Deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin sorulara cevap ararken benzer özelliklere sahip bazı uluslararası yargı kararları da incelenmiştir. Bu çalışmada ayrıca Doğu Akdeniz'e kıyıdaş devletlerin birtakım politikalarından bahsedilmiştir. Sonuç olarak Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları sınırlarına ilişkin uluslararası hukuk kuralları ve ilkeleri doğrultusunda kazanılmış hakları ve deniz kaynaklarını kullanım potansiyeli bir kere daha vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean is critical from a geopolitical point of view with its rich living and non-living natural resources. There is a competition for sovereignty over the Eastern Mediterranean because of its geopolitical location and rich natural resources. Duetothemany riparian states in the Eastern Mediterranean, it becomes challenging to determine maritime jurisdiction areas. It is aimed at the maritime authorization in the Eastern Mediterranean by signing agreements with the Turkish Republic of Northern Cyprus and Libya by the Republic of Turkey. This thesis investigates answers to the questions about determining maritime jurisdiction areas in line with the terms related to maritime jurisdiction areas and the principles established by international law. While seeking answers to questions regarding the delimitation of maritime jurisdiction areas, international decisions with similar characteristics were examined. The riparian states' Eastern Mediterranean policies are also mentioned in this review. As a result, suggestions were proposed in line with the rules and principles of international law regarding the borders of Turkey's maritime jurisdiction areas in the Eastern Meditteranean.