Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanlarının sınırlandırılması sorunları ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de enerji güvenliği politikası
Issues in the delimination of maritime areas in the Eastern Mediterranean and Turkey's energy security policy in the Eastern Mediterranean
- Tez No: 757827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM PEKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Doğu Akdeniz bölgesi, geçmişten bu yana küresel ticaretin önemli güzergahlarından biri halindedir. Bölgede, 2009 yılından itibaren keşfedilen enerji kaynaklarından dolayı bölge devletlerinin ve küresel aktörlerin ilgi odağı haline gelmesine neden olmuştur. Hızla değişmekte olan jeopolitik durumlar, enerji güvenliğini bütüncül bir yaklaşım gerektiren önemli ilgi alanlarından biri haline getirmektedir. Dolayısıyla Doğu Akdeniz bölgesinde, enerji güvenliğinin önemi sürekli artmaktadır. Türkiye, Doğu Akdeniz bölgesine dair enerji politikasının temeline oturtmuş olduğu enerji merkezi olma stratejisi ile enerjide dışa bağımlılığı azaltmak istemektedir. Bu çalışmada, Doğu Akdeniz bölgesine odaklanılarak enerji güvenliğinin sağlanmasına yönelik politikalar ve deniz yetki alanlarının sınırlandırılması sorunu incelenmektedir. Keşfedilen enerji kaynakları ile birlikte Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki enerji güvenliği politikası analiz edilmektedir. Sonuç olarak, bölge devletleri arasındaki deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına yönelik çatışma ve gerilimlerin, geçmişten gelen siyasi sorunların birbiri ile olan bağlantısı göz önünde bulundurularak enerji güvenliğinin önemli bir güvenlik boyutu olduğu görülmektedir. Böylece Türkiye'nin Doğu Akdeniz'e ilişkin enerji diplomasisinde deniz yetki alanlarını koruyarak, bölgede enerji güvenliğini sağlamaya çalıştığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean region has been one of the important routes of global trade since the past. Due to the energy resources discovered in the region since 2009, it has caused the regional states and global actors to become the focus of attention. Rapidly changing geopolitical situations make energy security one of the important areas of interest that requires a holistic approach. Therefore, the importance of energy security is constantly increasing in the Eastern Mediterranean region. Turkey wants to reduce foreign dependency in energy with its strategy of becoming an energy center, which is based on the energy policy of the Eastern Mediterranean region. In this study, policies aimed at ensuring energy security and the problem of delimitation of maritime jurisdiction areas are examined by focusing on the Eastern Mediterranean region. Along with the discovered energy resources, Turkey's energy security policy in the Eastern Mediterranean is analyzed. As a result, it is seen that energy security is an important security dimension, considering the conflicts and tensions between the states of the region regarding the delimitation of maritime jurisdiction areas, and the interconnectedness of political problems from the past. Thus, it has been concluded that Turkey is trying to ensure energy security in the region by protecting maritime jurisdiction areas in its energy diplomacy regarding the Eastern Mediterranean.