Mac address de-randomization in WiFi networks
WiFi ağlarında Mac adresi de-randomizasyonu
- Tez No: 754111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞÜKRÜ KURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, MAC adresi rastgeleleştirme probleminin üstesinden gelmek için bir sistem mimarisi önermektedir. Bu sistem, STA'ların benzersiz parmak izlerini oluşturmak için prob isteklerinde ve ilişkilendirme isteklerinde bulunan IE'lerden yararlanmaktadır. Küresel olarak benzersiz olduğu için MAC adresi, araştırmacılara kamusal alanların daha iyi kullanımı ve buradaki kaynakların verimli bir şekilde dağıtılması konusunda çok sayıda çalışma yapma olanağı sağlamıştır. Ancak MAC adresi tabanlı özelliklerin kullanımı, MAC adresi rastgeleleştirme tekniğinin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte zorlaşmıştır. Rastgeleleştirme tekniğinin uygulanmasıyla, bir cihazın orijinal MAC adresi düzensiz zaman aralıklarında sahte MAC adresleriyle değiştirilir ve bu da yakınlardaki STA'ların izlenmesini karmaşık hale getirir. Bu çalışm-\\ada, prob isteklerinin ve ilişkilendirme isteklerinin IE'lerinin kapsamlı bir araştırması yapılmıştır. Daha sonra, teknik ve içsel bilgilerini tanımlayan IE'lerin bir seçiminden yararlanılarak STA'lar için benzersiz parmak izlerinin oluşturulabileceği sonucuna varılmıştır. Bu sonuca dayanarak, bu çalışmada bir MAC adresi de-randomizasyon sistemi önerilmiştir. Bu sistem test edildi-\\ğinde umut verici sonuçlar vermiştir. 30 cihazdan oluşan bir veritabanında 96,66\% doğruluk elde ettik. Bildiğimiz kadarıyla bu, bu son teknolojide elde edilen en yüksek doğruluktur.
Özet (Çeviri)
The present work proposes a system architecture to tackle the MAC address randomization problem. This system leverages IEs found in probe requests and association requests to create unique fingerprints of STAs. Because it is globally unique, the MAC address allowed researchers the ability to conduct multiple studies on the better use of public spaces and the efficient deployment of resources therein. However, the use of MAC address-based features became challenging with the introduction of the MAC address randomization technique and its recent adoption by an increasing number of manufacturers. By implementing the randomization technique, a device's original MAC address is altered with fake MAC addresses at irregular time intervals, which makes it complicated to track STAs in proximity. A thorough investigation of IEs of probe requests and association requests was conducted in this work. It was, thereafter, concluded that unique fingerprints can be created for STAs by leveraging a selection of IEs describing their technical and intrinsic information. Based on this conclusion, a MAC address de-randomization system is proposed in this work. This system gave promising results when tested. In a database of 30 devices, we obtained an accuracy of 96.66\%. As far as we know, this is the highest accuracy achieved in this state-of-the-art.