Cortical processes underlying attentional modulations of dynamic vision
Dinamik görmenin dikkat modülasyonlarının temelindeki kortikal süreçler
- Tez No: 754110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI HULUSİ KAFALIGÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Görsel dikkat, çok sayıda süreci yönlendiren ve etkileyen temel bilişsel işlevlerden biridir. Bununla birlikte, seçici dikkatin bilgiyi işlemek için kullandığı sinirsel mekanizmalar hala tartışma konusudur. Elektroensefalografi (EEG) tekniğinin kullanıldığı tez araştırmasında, görsel maskeleme, dikkat yükü ve saydam hareket dizaynı gibi farklı dikkat modları aktive eden paradigmalar kullanılararak görsel bilgi işlemenin zaman süreci ve sinirsel temelleri aydınlatılmaya odaklanılmıştır. İlk olarak, bilgi işlemede uzamsal dikkatin rolünü ve metakontrast maskeleme mekanizmalarıyla olası etkileşimlerini gözlemlemek ve anlamayı amaçladık. Davranışsal sonuçlar, uzamsal dikkatin metakontrast maskeleme üzerindeki farklı etkilerini öneren bir etkileşim etkisini ortaya çıkarmıştır. Takip eden EEG analizleri, maskeleme ve dikkat yükünden kaynaklanan, oksipital ve paryeto-oksipital bölgeler üzerinde yer alan erken negatif bileşenlere ile merkeziparyetal elektrotlar üzerinde oluşan geç bir pozitif bileşene işaret etmektedir. Bu bulgular, uzamsal dikkatin etkisinin, metakontrast maskeleme ile ilişkisine ilişkin olarak, algısal işlemenin farklı aşamalarında farklı özelliklere sahip olabileceğini düşüundürmektedir. İkinci olarak, renk ve hareket yönü takası koşullarına sahip yeni bir saydam hareket tasarımının bir varyantı kullanarak, hem psikofiziksel hem de nöral faaliyetlerde nesne tabanlı ipucu etkisini olası bir nitelik tabanlı açıklamadan ayırmayı amaçladık. Sonuçlarımız, ipucu ile yönlendirilen dikkatin davranışsal etkilerinin, nitelik takaslarından etkilenmeyerek, nesne tabanlı bir dikkat mekanizmasından kaynaklandığını göstermektedir. Ayrıca, EEG analizleri sonucunda oksipital ve parieto-oksipital bölgeleri üzerinde gözlemlenen geç N1 bileşen aralığında, bu nesne tabanlı seçim etkilerinin davranışsal performanstaki varyasyonla da önemli ölçüde ilişkili olduğu kaydedilmiştir. Bulgularımız, olası nitelik tabanlı açıklamaları hariç tutan koşullar altında nesne tabanlı dikkatte N1 komponentinin rolünü ortaya koyan ilk önemli veriyi sağlamaktadır. Birlikte ele alındığında, mevcut sonuçlar, görsel sisteme ilk bilgi girişinden sonra ve işlenmesinin tamamlanmasından önce, seçici dikkatin görsel bilginin işlenmesi üzerindeki önemli etkilerini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Visual attention is one of the most fundamental cognitive functions guiding and influencing a various number of processes. However, how different neural mechanisms are modulated by selective attention to process information is still subject to debate. Utilizing electroencephalography (EEG), the current thesis focused on understanding the time course of visual information processing and its neural underpinnings with paradigms that operate in different attentional modes, such as visual masking, attentional load, and transparent motion design. First, we aimed to understand the role of spatial attention in information processing and its possible interactions with metacontrast masking mechanisms. The behavioral results revealed an interaction effect that suggests differential effects of spatial attention on metacontrast masking. The following EEG analyses revealed significant activation due to masking and attentional load on early negative components located over occipital and parieto-occipital scalp sites, followed by a late positive component centered over centro-parietal electrodes. These findings suggest that the effect of spatial attention may have distinct characteristics at different stages of sensory and perceptual processing regarding its relationship with metacontrast masking. Secondly, by employing a novel variant of transparent motion design with color and motion swapping, we aimed to isolate the object-based cueing effect from a possible feature-based explanation in both psychophysical measures and neural activities. Our results demonstrate that the behavioral effects of attentional cueing survived feature swaps, providing evidence for an object-based attention mechanism. We also observed event-related potential correlates of these object-based selection effects in the late N1 component range, over occipital and parieto-occipital scalp sites, significantly associated with the variation in behavioral performance. Our findings provide the first evidence of the role of the N1 component in object-based attention in this transparent-motion design under conditions that rule out possible feature-based explanations. Taken together, the present results highlight the substantial effects of selective attention on the processing of visual information after the initial entry of information into the visual system and before the completion of its processing.