Çocuklarda ekran kullanım süresinin vücut postürü ve hareket becerilerinin incelenmesi
Examination of effects of screen usage time on body posture and movement skills in children
- Tez No: 754138
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY ALTUNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı 6-14 yaş arası çocuklarda ekran kullanım süresi ile vücut postürü ve hareket becerilerinin incelenmesidir. Değerlendirme araçları olarak sosyo-demografik form, Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu Anketi, New York Postür ölçekleri Ocak 2022- Nisan 2022 tarihleri arasında kullanılmıştır. Çalışmaya 111 gönüllü ebeveyn çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri bilgisayar ortamında SPSS 25 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde t testinden yararlanılmıştır. Hareket becerileri, vücut postürü ve ekran kullanım süresi arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırmamız da çocukların %19,86'sında Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu (GKB) belirtilerinin olduğu görülmüştür. Çocukların toplam ekran süreleri ile hareket sırası kontrol becerileri arasında negatif yönlü ilişki olduğu belirlenmiştir. Araştırmada GKB olmayan çocukların hareket sırası kontrolü ince motor, genel koordinasyon ve New York Skalası ortalamaları GKB belirtisi gösteren çocuklardan yüksek düzeyde olduğu, belirlenmiştir. GKB belirtisi gösteren çocukların toplam ekran sürelerinin, GKB belirtisi göstermeyen çocuklardan daha yüksek olduğu saptandı. Hareket problemi olan çocuklar daha uzun süre ekrana başında vakit geçirmekte ve bu çocuklarda postür ve hareket sırasında kontrol problemi daha fazla görülmektedir. Çocukların ekran kullanım süreleri arttıkça vücut postürlerinin bozulduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların doğru ekran kullanımlarıyla ilgili ebeveynlerin bilinçli davranarak, çocuklarını ekran kullanımı konusunda doğru yönlendirmeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of screen usage time on movement skills and body posture in children aged between 6-14 years was examined. Between January-April 2022, the socio-demographic form, DSDQ Scale, and New York Posture scales were applied to the parents who volunteered to participate in the study and 117 available questionnaires were received. The research data were analyzed in a computer environment with the SPSS 25 package program. In the analysis of the data, t test were used. The relationships between movement skills, body posture and screen usage time were examined by correlation and regression analyses. As a result of the research; It was determined that 19.86% of children have Developmental Coordination Disorder (DCD) symptoms, while there are no significant relationships between children's movement skills and body , there is a negative relationship between total screen time and movement order control skills. In other words, it was concluded that children with increased screen usage time have decreased control levels after movement. It has been concluded that as children's screen usage time increases, their body posture deteriorates. It has been suggested that parents should guide their children correctly by acting consciously about the correct use of screens by children.